بنا به تعریف UNISDR (راهبرد بین المللی کاهش خطر بلایا وابسته به سازمان ملل) آموزش همگانی عبارت است از توسعه دانش عمومی درباره خطر بلایا و حوادث  و عواملى که باعث بروز آن مى شوند وهمچنین  اقداماتى که مىتوانند به صورت انفرادى و جمعى براى کاهش مواجهه و آسیب پذیرى در برابر مخاطرات انجام گیرد. بنابر این ایجاد آمادگی در فرد، خانواده و جامعه از اهداف اموزش همگانی جمعیت هلال احمر می باشد که در  بخش های زیر صورت می پذیرد:

مخاطرات طبیعی و نحوه آمادگی در برابر آنها آشنا می‌شوید. منشاء این مخاطرات، طبیعت است. حوادثی مانند زلزله، زمین‌لغزش، آتشفشان، سونامی، سیل، توفان‌های دریایی، خشکسالی، کولاک، بهمن، توفان گرد و خاک، گرمای شدید و همه‌گیری بیماری‌ها در این دسته قرار می‌گیرند.

با مخاطرات انسان‌ساخت و نحوه آمادگی در برابر آنها آشنا می‌شوید. منشاء این مخاطرات، انسان و فعالیت‌های اوست. حوادثی مانند حوادث جاده‌ای، آتش‌سوزی‌های خانگی، مخاطرات ناشی از مواد خطرناک، حوادث تروریستی و … در این دسته قرار می‌گیرند.

آمادگی های لازم برای محله، مبتنی بر مخاطرات و نیاز محلی و گروههای اجتماعی در این دسته قرار می‌گیرند.

در این بخش، در باره کمک‌های اولیه، یعنی اقداماتی که قبل از رساندن یک مصدوم یا بیمار به مراکز درمانی باید انجام دهید، مطالبی را خواهید آموخت.

در این بخش، با موارد زیر آشنا می‌شوید:

الف- نحوه شناسایی مخاطرات محل زندگی

ب- تدوین برنامه‌ای برای اجرا در شرایط اضطراری در سطح خانواده

پ- کیف نجات خانواده

ج- سرپناه اضطراری

د- تمرین و حفظ آمادگی‌

ه- بازگشت به وضعیت عادی، پس از حادثه

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *