از فرد بخواهید که استراحت کند و کمپرس سرد (مانند کیسه یخی، سبزیجات منجد که به دور آن حوله پیچیده شده است) را روی محل آسیب دیده قرار دهید.

قرار دادن کمپرس سرد بر روی محل آسیب دیدگی، تورم سطحی روی پوست و درد را کاهش می دهد. به غیر از تورم های سطحی روی پوست، زمانی که ضربه ای به سر وارد می شود، امکان وارد آمدن ضربه به مغز نیز وجود دارد. این مسئله می تواند آسیب جدی به سر وارد کند (به طور مثال ضربه مغزی)، که ممکن است احساس حالت تهوع، خواب آلودگی یا سرگیجه برای فرد ایجاد شود.

در صورت دچار شدن به سر گیجه، خواب آلودگی، استفراغ و یا چنانچه ارتفاع سقوط بیش از دو برابر قد فرد باشد، با شماره ۱۱۵ تماس گرفته یا از فرد دیگری بخواهید این کار را انجام دهد.

این مورد می تواند نشانه ای از آسیب جدی به سر باشد.

ضربه مغزی چیست؟

در صورتی که ضربه ای به سر وارد شود ممکن است مغز دچار آسیب شود. این مورد را آسیب یا ضربه مغزی می نامند. این مسئله می تواند (برای چند ثانیه یا چند دقیقه) عدم هوشیاری یا سرگیجه به همراه داشته باشد. در بسیاری از افراد آسیب وارده بهبود می یابد، ولی در برخی موارد با مسئله جدی همراه می شود. آسیب یا ضربه مغزی لزوما به بیهوشی یا عدم هوشیاری منجر نمی شود. در صورتی که گمان کنید فردی دچار آسیب یا ضربه مغزی شده است با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

آیا باید فردی را که دچار آسیب یا ضربه مغزی شده است تحت نظر قرار داد؟

بله. در کلیه موارد آسیب های وارده به سر باید از فرد مراقبت کرد تا در صورت بروز تغییری در حالت فرد از وضعیت او آگاه شوید. در صورت مشاهده هرگونه تغییری در رفتار، استفراغ، عدم هوشیاری، سردرد مداوم و یا تغییر حالت های بینایی، فورا با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید و یا از فرد دیگر درخواست کنید این کار را انجام دهد.

نشانه های ضربه مغزی چیست؟

نشانه های ضربه مغزی عبارتند از: سرگیجه، کاهش هوشیاری ، سردرد، گیجی و احساس بیماری، تاری در دید، فراموشی موقت

از چه چیزی می توان برای خنک کردن استفاده کرد؟

می توان از مقداری سبزی منجمد شده درون یک حوله یا یک تکه پارچه و یا از کیسه یخی یا کیسه ای حاوی قطعات یخ، به جای کمپرس سرد استفاده کرد. هم چنین می توانید از یکه تکه پارچه یا حوله که با آب سرد خیس شده و آب آن چلانده شده استفاده نمایید. هرگز یخ را مستقیما روی سطح پوست قرار ندهید.

کمپرس سرد چگونه عمل می کند؟

کمپرس سرد ورم  و درد ناشی از آسیب دیدگی را کاهش می دهد.

به چه مدت زمانی باید از کمپرس سرد استفاده کرد؟

پس از ۲۰ دقیقه کمپرس سرد را از محل آسیب دیدگی برداشته، و به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید، این کار را تا زمانی که ورم بخوابد یا شخص احساس ناراحتی داشته باشد، ادامه دهید.

آیا می توان برای سردرد فرد به او مسکن داد؟

خیر. توصیه می شود از مسکن استفاده نشود چرا که می تواند در تشخیص صحیح نشانه ها و علائم آسیب وارده به سر خلل ایجاد کنند.

چه موقع باید با اورژانس تماس گرفت؟

در صورت مشاهده رفتارهای غیرعادی، استفراغ، کاهش هشیاری، سردرد مداوم یا تغییر حالت های بینایی، فورا با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید. در صورتی که میزان شدت آسیب وارده را نمی دانید و یا ارتفاع سقوط دو برابر قد فرد باشد، در آن صورت باید با اورژانس تماس بگیرید.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *