پیام‌ آموزشی-آمادگی

ردیف

متن پیام

۱ به‌منظور برنامه‌ریزی و آمادگی در برابر وقوع سیل، لازم است از تاریخچه وقوع سیل در منطقه زندگی خود اطلاعات کسب کنید و محدوده خطر وقوع سیل را شناسایی و نسبت به ترسیم نقشه خطر آن اقدام کنید.
۲ برای آمادگی و تأمین اقلام و لوازم موردنیاز خانواده در ساعات اولیه پس از وقوع سیل، هم‌اکنون نسبت به تهیه کیف شرایط اضطراری شامل کیف کمک‌های اولیه، مواد غذایی کنسرو شده، آب، مدارک مهم، چراغ‌قوه و … اقدام و آن را در دسترس قرار دهید.
۳ به‌منظور کاهش آثار مخرب بارندگی‌های شدید و به دنبال آن وقوع سیل، باید از تخریب پوشش گیاهی منطقه خودداری کنید.
۴ آیا می‌دانید برداشت بی‌رویه شن و ماسه از بستر و حریم رودخانه، خطر وقوع سیل را تشدید می‌کند؟
۵ اگر در منطقه زندگی شما احتمال وقوع سیل وجود دارد، به‌منظور کاهش و جبران خسارات ناشی از وقوع آن، محل سکونت خود را بیمه کنید.
۶ اگر در جایی زندگی می‌کنید که به‌طور دائم با خطر سیل‌ مواجه هستید، با استفاده از مصالح مناسب و تمهیدات لازم، ساختمان خود را ضد آب کنید، دیوارهای زیر‌زمین را با عایق‌های ضد آب بپوشانید تا جلوی نفوذ آب و خسارت‌های بعدی گرفته شود.
۷ اگر در منطقه‌ای احتمال وقوع سیل وجود دارد دامداران، کشاورزان، باغداران به‌منظور کاهش و جبران خسارات ناشی از وقوع آن، لازم است تولیدات دامی ، محصولات کشاورزی و باغداری خود را بیمه کنند.
۸ به‌منظور حفظ ایمنی، از توقف، چادر زدن یا پارک وسیله نقلیه در حاشیه رودخانه‌ها به‌ویژه در روزهای بارانی خودداری کنید.
۹ به‌منظور حفظ ایمنی، در روزهای بارانی از چادر زدن و توقف خودرو در حاشیه رودخانه­ها خودداری کنید.
۱۰ برای پیشگیری از خسارات مالی و تلفات جانی ناشی از وقوع سیل، از ساخت‌وساز در حریم رودخانه بپرهیزید.
۱۱ آیا می­دانید با نصب دریچه کنترل فاضلاب در محل زانویی توالت، می‌توانید از برگشت آب سیل از طریق مجاری فاضلاب به داخل منزل جلوگیری کنید.
۱۲ به یاد داشته باشید خودروها و وسایل نقلیه، مکان امنی در مقابل وقوع سیل نمی‌باشند، سیل می­تواند خودرو را به حرکت درآورد و حتی واژگون کند.
۱۳ به یاد داشته باشید که شنا کردن و حرکت در جریان سیل بسیار خطرناک است و خطر غرق‌شدگی به دنبال دارد.
۱۴ دامداران و افراد داری حیوانات اهلی لازم است به‌محض دریافت هشدار وقوع سیل، حیوانات را به نزدیک‌ترین محل مرتفع انتقال دهند.

[wpdreams_ajaxsearchlite]

ردیف

متن پیام

۱ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رانندگی از هر چیزی که حواس‌تان را پرت می‌کند دوری کنید.
۲ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رانندگی جهت حفظ تمرکز و پرهیز از حواس پرتی، از صحبت کردن با تلفن همراه، خوردن و آشامیدن، مشاجره و شوخی خودداری کنید.
۳ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رانندگی جهت حفظ تمرکز و پرهیز از حواس‌پرتی، از صحبت کردن با تلفن همراه خودداری کنید.
۴ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رانندگی جهت حفظ تمرکز و پرهیز از حواس‌پرتی، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
۵ برای پرهیز از حواس‌پرتی و محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو، از خوردن هر نوع نوشیدنی و خوراکی در پشت فرمان و هنگام رانندگی اجتناب کنید.
۶ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رانندگی جهت حفظ تمرکز و پرهیز از حواس‌پرتی، از مشاجره و شوخی خودداری کنید.
۷ به یاد داشته باشید پیش از مسافرت با وسیله نقلیه، برای پیشگیری از حوادث غیر منتظره، حتما به پیش بینی های هوا شناسی توجه کنید.
۸ برای حفظ ایمنی و سلامت کودکان هنگام رانندگی از صندلی کودک استفاده کنید.
۹ هنگام رانندگی برای حفظ ایمنی کودکان، از سوار کردن کودکان در صندلی جلو خودرو، خودداری کنید.
۱۰ برای حفظ ایمنی و محافظت از کودکان از نشاندن آنان در صندلی جلوی خودرو خودداری کنید.
۱۱ برای حفظ ایمنی سرنشینان وسیله نقلیه از سوار کردن افراد بیش‌ازحد مجاز وسیله نقلیه، خودداری کنید.
۱۲ برای حفظ ایمنی و سلامت کودکان به آنان آموزش دهید از بیرون بردن دست و سر از پنجره وسیله نقلیه خودداری کنند.
۱۳ برای حفظ ایمنی و محافظت از کودکان هنگام رانندگی، حتماً در خودرو از صندلی ویژه کودک استفاده کنید.
۱۴ برای حفظ ایمنی و محافظت از کودکان در خیابان، هنگام سوار شدن به خودرو ابتدا کودکان و سپس بزرگتر ها و هنگام پیاده شدن برعکس عمل کنید.
۱۵ برای حفظ ایمنی و جلوگیری از انحراف و چپ کردن احتمالی خودرو از رانندگی در لبه‌ و شانۀ جاده‌های برون‌شهری به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی خودداری کنید.
۱۶ برای حفظ ایمنی و سلامت خود و همسفران قبل از سفر از مناسب بودن شرایط آب و هوایی و جاده‌ها اطمینان حاصل کنید.
۱۷ برای حفظ ایمنی و سلامت خود و همسفران هنگام رانندگی در جاده‌های کشور به‌ویژه جاده‌های کوهستانی به دلیل نوسانات آب‌وهوا و غیره قابل پیش‌بینی بودن شرایط جوی سعی کنید هنگام روز رانندگی کنید چرا که رانندگی در شب می‌تواند با خطای دید و حوادث بیشتری همراه باشد.
۱۸ برای حفظ ایمنی و سلامت خود و سرنشینان خودرو اگر اتومبیلتان اشکال فنی دارد، حتماً آن را رفع کنید.
۱۹ برای پیشگیری از حوادث رانندگی، اگر اتومبیلتان اشکال فنی دارد، حتماً آن را رفع کنید.
۲۰ برای حفظ ایمنی و سلامت خود و سرنشینان خودرو قبل از رانندگی باید از سالم بودن خودروی خود و کارکرد درست قسمت‌های مختلف آن اطمینان پیدا کنید .
۲۱ برای پیشگیری از حوادث رانندگی پس از مصرف داروهای اعصاب و خواب‌آور از رانندگی کردن خودداری کنید.
۲۲ برای محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو، هنگام رانندگی از داروهای اعصاب و خواب آور استفاده نکنید.
۲۳ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام خستگی و خواب‌آلودگی رانندگی نکنید.
۲۴ برای پیشگیری از حوادث رانندگی در صورت خستگی و خواب‌آلودگی و یا شرایط روحی نامتعادل، از رانندگی کردن خودداری کنید.
۲۵ توجه داشته باشید هنگام سفر در جاده، برای پرهیز از خستگی و خواب‌آلودگی در فواصل زمانی معین استراحت کوتاه کنید.
۲۶ برای پیشگیری از حوادث رانندگی اگر هنگام رانندگی احساس خواب آلودگی کردید حتما در مکان امنی مانند پارگینگ‌های جاده‌ای، ماشین را متوقف کنید و استراحت کنید.
۲۷ اگر سابقه بیماری قلبی دارید برای حفظ ایمنی و سلامت خود و سرنشینان خودرو، از رانندگی خودداری کنید.
۲۸ برای پیشگیری از حوادث رانندگی از مصرف الکل، موادمخدر و روان‌گردان‌ها به ویژه هنگام رانندگی، خودداری کنید.
۲۹ برای پیشگیری از حوادث رانندگی ازمصرف داروهایی که بر هوشیاری و سرعت عمل در حین رانندگی اثر دارند، خودداری کنید.
۳۰ برای پیشگیری از حوادث رانندگی، هنگام رانندگی روی سطوح لغزنده وقتی که سرعت دارید از تغییر ناگهانی دنده سبک به دنده سنگین خودداری کنید.
۳۱ اگر هنگام رانندگی وسیله نقلیه لیز خورد، پدال گاز را رها و از نیش ترمزهای بسیار کوتاه استفاده کنید، فرمان را به سمتی که عقب وسیله نقلیه منحرف می‌شود، بچرخانید، این حرکت باعث می‌شود تا خودرو به طور مستقیم در جاده قرار بگیرد، سپس با سنگین کردن دنده، از سرعت خود بکاهید.
۳۲ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام بارندگی و مواجهه با سطوح لغزنده، اگر خودرو شما لیز خورد، پدال گاز را رها و از نیش ترمزهای بسیار کوتاه استفاده کنید، با خونسردی ، فرمان را در جهت حرکت خودرو بچرخانید تا خودرو به طور مستقیم در مسیر صحیح قرار گیرد و تا وقتی خودرو به حالت مستقیم در نیامده از دنده سنگین‌تر استفاده نکنید.
۳۳ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام بارندگی و مواجهه با سطوح لغزنده، از وسیله نقلیه جلویی، دو برابر مواقع عادی فاصله بگیرید.
۳۴ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام بارندگی و مواجهه با سطوح لغزنده در پیچ‌ها با دقت و به آرامی گردش کنید.
۳۵ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام بارندگی و مواجهه با سطوح لغزنده از ترمز کردن ناگهانی بپرهیزید زیرا باعث لیز خوردن خودرو می‌شود.
۳۶ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام بارندگی و مواجهه با سطوح لغزنده از فشار دادن ناگهانی پا روی پدال گاز یا برداشتن فشار از روی آن خودداری کنید.
۳۷ در صورت بروز هر گونه حادثه رانندگی برحسب ضرورت، می‌توانید با هریک از شماره تلفن‌های ۱۱۵ (اورژانس)، ۱۱۲ (جمعیت هلال‌احمر)، ۱۲۵ (آتش‌نشانی ) و ۱۱۰ (پلیس) تماس بگیرید.
۳۸ به یاد داشته باشید اگر در جاده تصادف کردید و نیاز به امدادرسانی داشتید، می توانید با شماره ۱۱۲ عوامل امداد و نجات جاده‌ای تماس بگیرید.
۳۹ برای پیشگیری از صدمات بیشتر به مصدوم نحوه خروج مصدوم از داخل خودرو را با شرکت در دوره­های آموزشی جمعیت هلال احمر فرا بگیرید، توجه داشته باشید حمل غیراصولی مصدومین ناشی از حوادث رانندگی باعث ضایعات بیشتر و حتی قطع نخاع می‌شود.
۴۰ بعد از وقوع تصادف در صورت فرو رفتگی فرمان به داخل بدن، با آزادسازی ضامن و عقب کشیدن صندلی نسبت به آزادسازی مصدوم اقدام کنید.
۴۱ بعد از وقوع تصادف در صورت فرو‌رفتگی‌فرمان به قفسه سینه راننده، با آزادسازی ضامن و عقب کشیدن صندلی نسبت به آزاد سازی مصدوم اقدام لازم را انجام دهید.
۴۲ پس از وقوع حوادث رانندگی هیچ‌گاه مصدوم را قبل از تثبیت وضعیت، بی‌حرکت کردن گردن و اندام‌های آسیب‌دیده، کنترل خونریزی، از خودرو خارج نکنید، مگر اینکه ضرورت و احتمال انفجار یا خطرات محیطی ایجاب کند.
۴۳ توجه داشته باشید در برخورد با مصدومین ناشی از حوادث رانندگی چنانچه با روش‌های صحیح حمل مصدوم آشنایی ندارید و خطری فوری مانند آتش‌سوزی جان مصدوم را تهدید نمی‌کند، از جابه‌جا کردن مصدومین خودداری کنید.
۴۴ پس از وقوع حادثه رانندگی در صورت نشت بنزین، مصدومان را از خودرو دور کنید و در اطراف خودرو سیگار یا آتش روشن نکنید.
۴۵ برای ایمنی خود و سرنشینان خودرو از جابجایی افراد در اتاق بار وانت‌بارها، در پشت کامیون، صندوق‌عقب خودرو و … خودداری کنید.
۴۶ برای ایمنی خود و سرنشینان خودرو به میزان ظرفیت وسیله نقلیه خود، سرنشین و بار حمل کنید.
۴۷ برای پیشگیری از حوادث رانندگی بجز در مواقع ضروری، هنگام رانندگی از نور بالا استفاده نکنید، نور بالای خودروی به شدت قدرت دید راننده مقابل را کاهش می دهد و سبب تغییر مسیر، انحراف خودرو و برخورد ناگهانی می‌گردد.
۴۸ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رانندگی به علائم راهنمایی و تابلوهای هشداردهنده در جاده‌ها به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی توجه کنید.
۴۹ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رانندگی هرگز از خط ممتد وسط جاده عبور نکنید.
۵۰ برای پیشگیری از حوادث رانندگی همیشه با سرعت مجاز برانید و از افزایش سرعت خودداری کنید.
۵۱ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رانندگی قبل از هرگونه تغییر مسیر یا سرعت، حتماً از چراغ راهنما استفاده کنید.
۵۲ برای حفظ ایمنی سرنشینان وسیله نقلیه از سوار کردن افراد بیش از ظرفیت خودرو یا در پشت کامیون و صندوق‌عقب خودرو خودداری کنید.
۵۳ برای حفظ ایمنی و سلامت خود و سرنشینان وسیله نقلیه به علائم راهنمایی و توصیه‌ها و تذکرات پلیس‌راه توجه کنید.
۵۴ برای محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو هنگام رانندگی، هرگز با تلفن همراه صحبت نکنید.
۵۵ برای محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو هنگام رانندگی فاصله طولی ایمن را با وسیله نقلیه جلوی خود رعایت کنید.
۵۶ برای حفظ ایمنی و محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو، به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه نموده و آنها را رعایت کنید.
۵۷ برای حفظ ایمنی و محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو، به میزان ظرفیت وسیله نقلیه خود، سرنشین و بار حمل کنید و از جابجایی اعضای خانواده در اتاق بار وانت بارها، کامیونت ها و … جداً خودداری کنید.
۵۸ برای محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو، همیشه با سرعت مجاز برانید و از افزایش یا کاهش سرعت اجتناب کنید.
۵۹ برای پیشگیری از حوادث رانندگی در صورت وجود مه غلیظ و عدم دید کافی، وسیله نقلیه خود را به منتهی‌الیه سمت راست جاده، هدایت کنید و ضمن توقف کامل چراغ های آن را روشن نگه دارید.
۶۰ برای پیشگیری از حوادث رانندگی در هوای مه‌آلود، به چراغ عقب وسیله نقلیه جلویی به‌عنوان راهنمای حرکت و جهت‌یاب، اعتماد کامل نداشته باشید.
۶۱ برای پیشگیری از حوادث رانندگی در هوای مه‌آلود، در صورت بخار کردن شیشه جلو از دستگاه تهویه خودرو استفاده کنید و یا شیشه سمت راست راننده را کمی پایین آورید تا بخار حاصله از بین برود و مانع دید شما نشود.
۶۲ برای پیشگیری از حوادث رانندگی در هوای مه‌آلود، وسیله نقلیه خود را به چراغ مه‌شکن مجهز کنید.
۶۳ برای پیشگیری از حوادث رانندگی در صورت مه‌آلود‌بودن جاده، چراغ‌های مه‌شکن خودرو را روشن و سرعت خود را کم کنید.
۶۴ برای محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو پیش از حرکت، حتما کمربند ایمنی خود را ببندید و اطمینان حاصل کنید که دیگر سرنشینان نیز کمربند ایمنی را بسته اند.
۶۵ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام عصبانیت و تند خویی و مشاجره با دیگران، رانندگی نکنید.
۶۶ برای آمادگی و حفظ ایمنی خود و عزیزانتان، خودرو خود را مجهز به «جعبه کمک‌های اولیه و کپسول اطفاء حریق» کنید.
۶۷ برای محافظت از جان خود و سرنشینان خودرو، در موقع سفر به مناطق سردسیر و برف‌گیر، حتما از لاستیک یخ‌شکن استفاده کنید یا زنجیر چرخ به همراه داشته باشید.
۶۸ برای پیشگیری از حوادث رانندگی هنگام رسیدن به ورودی‌ شهرها و روستاها، همیشه سرعت حرکت خود را کاهش دهید.
۶۹ توصیه می شود هنگام استفاده از دوچرخه، حتما از مسیرهای ویژه دوچرخه استفاده کنید.
۷۰ توصیه می شود حداقل یکی از اعضای خانواده، دانش و مهارت کمک های اولیه را بیاموزد.
۷۱ جعبه کمک های اولیه، کپسول آتش نشانی و تجهیزاتی مانند چراغ قوه، مثلث احتیاط و … را همیشه همراه خود در خودرو داشته باشید.
۷۲ برا ی آمادگی در شرایط اضطراری همواره با توجه به شرایط اقلیمی مسیر مسافرت خود، لباس و تجهیزات مناسب را به همراه داشته باشید.
۷۳ برای محافظت از جان خود و سرنشین دوم، هنگام استفاده از موتورسیکلت، هر دو از کلاه ایمنی استفاده کنید.
۷۴ توصیه می شود راکبان موتورسوار از منتهی الیه سمت راست جاده حرکت کنند و حتما از کلاه ایمنی و لباس ویژه موتورسواری استفاده کنند.
۷۵ پس از وقوع حوادث رانندگی موتور خودرو را خاموش، چرخ‌ها را سنگ‌چین کرده، دنده در جهت مخالف شیب گذارده، ترمزدستی را کشیده و سرباتری خودرو بردارید.
۷۶ بعد از وقوع تصادف اولین اقدام در برخورد با خودرو تصادفی، خاموش کردن موتور خودرو، گذاشتن سنگ مقابل چرخ‌ها، گذاردن در دنده مخالف شیب، کشیدن ترمز دستی و برداشتن سر باتری خودرو است.
۷۷ پس از وقوع حوادث رانندگی از ۱۰۰ متر قبل از محل تصادف، جاده را سنگ‌چین کرده و با گذاشتن علائم هشداردهنده، رانندگان عبوری را از حادثه مطلع کنید.
۷۸ برای پیشگیری از تصادفات اگر به هر علت در جاده بویژه در بزرگراه‌‌ها ناچار به توقف می‌باشید، با قراردادن علائم ایمنی (مثلث شب رنگ) رانندگان دیگر را از حضور خود مطلع کنید.
۷۹ برای پیشگیری از تصادفات گسترده بعد از وقوع تصادف بلافاصله علائم هشدار دهنده مانند مثلث احتیاط، سنگ چین، پارچه های رنگی و … برای رانندگان عبوری برقرار کنید.
۸۰ پس از وقوع حوادث رانندگی چنانچه در سطح جاده بنزین، روغن، گازوییل و… ریخته شده است، با ریختن مقداری خاک یا شن بر سطح منطقه، صحنه تصادف را ایمن کنید.
۸۱ برای پیشگیری از تصادفات کسترده ، در صورت تصادف هنگام شب (در صورت عدم وجود بنزین، روغن و … در سطح جاده) از روشن کردن آتش در ابتدای محل سنگ‌چین بهره‌گیری کنید.
۸۲ به یاد داشته باشید در برخورد با خودرو تصادفی، ابتدا آن را تثبیت کنید سپس اگر خودرو، در قسمت موتور دچار حریق شد، فقط به اندازه ورود شیلنگ کپسول، کاپوت را باز کنید و محتویات کپسول اطفای حریق را زیر موتور بپاشید.
۸۳ اگر هنگام رانندگی، ناگهان لاستیک خودرو ترکید یا پنچر شد، فرمان را محکم نگه دارید، نیش ترمزهای بسیار کوتاه بگیرید تا چرخ‌های ماشین قفل نشوند و به حرکت خود در جاده ادامه دهید تا متوقف‌ شوید.
۸۴ اگر هنگام رانندگی اگر ترمز خودرو از کار افتاد، با استفاده از ترمز دستی، قطع گاز و تعویض دنده (دنده معکوس) آن را متوقف کنید.
۸۵ برای امدادرسانی سریع به مصدومین تصادفات، راه را برای آمبولانس‌ها و نیروهای امدادی باز کنید و از ازدحام در محل حادثه بپرهیزید.
۸۶ پس از وقوع حوادث رانندگی راه را برای آمبولانس‌ها و نیروهای امدادی بازکنید و از ازدحام در محل حادثه بپرهیزید.

ردیف

متن پیام

۱ آیا می‌دانید با انجام اقدامات ایمنی و محافظتی می‌توانید باعث کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از وقوع زلزله شوید؟
۲ آیا می‌دانید اگر اقدامات ایمنی و محافظتی برای آمادگی در برابر وقوع زلزله رعایت شود، زلزله دیگر فاجعه‌بار نخواهد بود.
۳ به‌منظور آمادگی و جبران خسارات ناشی از وقوع زلزله، محل سکونت خود را بیمه کنید.
۴ به‌منظور حفظ ایمنی، اشیاء و ملزوماتی را که در خارج از ساختمان قرار دارند نظیر کولر، لوله‌ دودکش، گلدان‌ها و … را در جای خود محکم کنید و یا آن‌ها را در مکانی قرار دهید که خطر سقوط نداشته باشند.
۵ دسترسی به پول نقد پس از وقوع زلزله از طریق دستگاه‌های خودپرداز و بانک‌ها احتمال دارد با مشکل روبرو شود، بنابراین ضروری است مقداری پول نقد در کیف شرایط اضطراری قرار دهید.
۶ پس از وقوع زلزله ممکن است تأمین سوخت خودرو به علت قطع برق و اختلال در پمپ‌بنزین‌ یا گاز امکان‌پذیر نباشد بنابراین لازم است همیشه از پر بودن باک ماشین خود اطمینان حاصل کنید.
۷ افراد سالمند، معلول، بیمار و کودک در هنگام وقوع زلزله از آسیب‌پذیرترین افراد هستند، لازم است در هر خانواده یا از میان همسایگان شخص یا اشخاصی تعیین شوند تا در مواقع اضطراری مسئولیت مراقبت و کمک به تأمین نیازهای اولیه آن‌ها را (مواردی مانند قطع جریان‌های اصلی آب، گاز، برق، خروج اضطراری، همراه داشتن وسایل ضروری مثل دارو و …) بر عهده بگیرند.
۸ توصیه می­شود به هنگام خریداری ملک، از یک مهندس سازه بخواهید تا وضعیت ساختمان را از نظر مقاومت در برابر زلزله بررسی نماید.
۹ توصیه می­شود با کمک گرفتن از یک مهندس سازه از وضعیت و میزان مقاومت ساختمان خود در برابر وقوع زلزله آگاهی کسب کنید.
۱۰ کیف شرایط اضطراری (شامل جعبه کمک‌های اولیه، مقداری پول نقد، کپی کارت شناسایی اعضای خانواده و اسناد مهم، آب بسته‌بندی‌شده، غذای خشک و فاسد نشدنی، رادیو باتری خور، چراغ‌قوه، کنسرو بازکن، سوت، وسایل بهداشتی ویژه بانوان، لباس مناسب فصل، داروها و وسایل موردنیاز بیماران و افراد دارای شرایط خاص در خانواده، وسایل ویژه نوزادان و …) را برای شرایط اضطراری که مجبور به ترک منزل هستید به‌ویژه هنگام وقوع مخاطراتی مانند زلزله، تهیه کنید.
۱۱ به‌منظور آمادگی برای خروج از ساختمان در مواقع اضطراری به‌ویژه بعد از وقوع زلزله، راه‌های ورودی، راه‌پله‌ها، راهرو‌ها را از اسباب و اثاثیه‌ای که ممکن است سقوط کنند و راهتان را ببندند، خالی کنید یا آن­ها را در جای خود محکم کنید.
۱۲ راه­های خروجی محل سکونت و کار را برای خروج در مواقع اضطراری شناسایی کنید.
۱۳ هم‌اکنون، قبل از وقوع زلزله احتمالی، با همفکری و مشارکت اعضای خانواده، همکاران و دوستان، مسیرهای امن را برای خروج در شرایط اضطراری از محل سکونت و کار و تحصیل تعیین کنید.
۱۴ برای آمادگی در هنگام وقوع زلزله، از قبل با اعضای خانواده خود هماهنگ کنید که اگر مخاطره اتفاق افتاد و بیرون از خانه و دور از هم بودید، کجا همدیگر را پیدا کنید.
۱۵ به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله از قرار دادن کمد، کتابخانه و اجسامی که احتمال افتادن و مسدود کردن راه­های خروجی را دارند، کنار یا مجاورت درب اتاق‌ها و خروجی‌ها خودداری کنید.
۱۶ برای آمادگی در برابر وقوع زلزله مکان‌های پرخطر ساختمان از قبیل کنار شیشه، پنجره، درب‌های خروجی، دیوارهای خارجی و … را شناسایی و هنگام شروع لرزش‌ها فوراً از این مکان‌ها دور شوید.
۱۷ به منظور حفظ ایمنی و حفاظت از سلامت خود و دیگر افراد ساکن در ساختمان در برابر وقوع زلزله و کاهش جراحات ناشی از خردشدن و ریزش شیشه ها و پنجره ها بر اثر لرزش ها و ارتعاش ها، هم اکنون بر روی آن ها از برجسب های شیشه استفاده کنید.
۱۸ برای آمادگی در برابر وقوع زلزله، به‌صورت دوره­ای با اعضای خانواده مراحل پناه گیری در منزل را تمرین کنید.
۱۹ تمرین پناه گیری به همراه اعضای خانواده این امکان را فراهم می­کند در زمان وقوع زلزله، آمادگی داشته باشید و اقدام صحیح و مناسب انجام دهید.
۲۰ تمرین پناه گیری به همراه همکاران در محل کار این امکان را فراهم می­کند در زمان وقوع زلزله، آمادگی داشته باشید و اقدام صحیح و مناسب انجام دهید.
۲۱ تمرین پناه گیری به همراه همکلاسی‌ها در محل تحصیل این امکان را فراهم می­کند در زمان وقوع زلزله، آمادگی داشته باشید و اقدام صحیح و مناسب انجام دهید.
۲۲ توجه داشته باشید تمرین روش‌های پناه گیری قبل از وقوع زمین‌لرزه به‌صورت دوره‌ای و مستمر سبب واکنش مناسب و سریع هنگام وقوع زلزله می‌شود و می‌تواند شما را از صدمات و جراحات احتمالی محافظت نماید.
۲۳ به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله مکان‌های کم‌خطر محل سکونت خود، مانند زیر یک میز مقاوم و محکم، گوشه یا کنار یک دیوار داخلی، کنار ستون‌های اصلی را تعیین کنید و با همراهی اعضای خانواده در این محل‌ها به تمرین پناه گیری بپردازید.
۲۴ به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله، مکان‌های کم‌خطر محل کار خود، مانند زیر یک میز مقاوم و محکم، گوشه یا کنار یک دیوار داخلی، کنار ستون‌های اصلی را تعیین کنید و با همراهی همکاران در این محل­ها به تمرین پناه گیری بپردازید.
۲۵ به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله، مکان‌های کم‌خطر محل تحصیل خود مانند زیر یک میز مقاوم و محکم، گوشه یا کنار یک دیوار داخلی، کنار ستون‌های اصلی را تعیین کنید و با همراهی همکلاسی‌ها در این محل‌ها به تمرین پناه گیری بپردازید.
۲۶ به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله، علاوه بر اعضای خانواده، میهمانان نیز باید از محل‌های کم‌خطر منزل (زیر میز محکم، کنار یا گوشه دیوار داخلی و …) برای پناه گیری مطلع باشند تا اگر هنگام وقوع زلزله در منزل شما بودند بدانند چگونه خود را از آسیب‌های احتمالی محافظت کنند.
۲۷ برای کاهش خسارات احتمالی هنگام وقوع زلزله، دریچه‌ای خودکار برای شیر اصلی گاز نصب کنید تا به‌محض شروع لرزش‌های قوی، جریان گاز، قطع شود.
۲۸ برای پیشگیری از خسارات احتمالی و جلوگیری از نشت گاز و ترکیدگی لوله‌های آب هنگام وقوع زلزله، می‌توانید از لوله‌های انعطاف‌پذیر استفاده نمایید.
۲۹ برای پیشگیری از خسارات و آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله و آتش‌سوزی، سیم‌کشی ساختمان را با کمک یک کارشناس بررسی عیوب و اشکالات آن را برطرف نمایید.
۳۰ برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، وسایل محل خواب و استراحت نظیر تخت خواب و مبل را، کنار پنجره‌ها قرار ندهید.
۳۱ توجه داشته باشید محل خواب خود را در مجاورت پنجره، زیر لوستر، تابلو، آینه و سایر اشیای شکننده و سنگین قرار ندهید.
۳۲ به خاطر داشته باشید برای محافظت از خود و اعضای خانواده‌تان در برابر زلزله، هرگز نباید تخت خواب و مبلمان را زیر لوستر، نزدیک شیشه و تابلو قرار دهید.
۳۳ به یاد داشته باشید برای پیشگیری از آسیب­های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، لوسترها و روشنایی‌ها را در جای خود محکم و ثابت کنید.
۳۴ به‌منظور حفظ ایمنی و حفاظت خود از آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، آینه‌ها و تابلوهای دیواری را در جای خود تثبیت و محکم کنید.
۳۵ به‌منظور حفظ ایمنی و حفاظت از خود از آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، لوسترها را در جای خود محکم و تثبیت کنید.
۳۶ برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، اجسام سنگین و دکوری­ها را در جای خود محکم و ثابت کنید.
۳۷ برای پیشگیری از خسارات و آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله توصیه می­شود اشیای سنگین و شکستنی، ظروف حاوی مواد خوراکی و شیمیایی را به قفسه‌های پایین کابینت و کمد انتقال دهید.
۳۸ یکی از اقدامات ایمنی قبل از وقوع زلزله محکم و ثابت کردن کتابخانه و دیگر اشیای سنگین با بست و تسمه مخصوص به دیوار است.
ردیف متن پیام 
۱ برای گاهش دمای هوا و بازتاب بیشتر نور خورشید در ساختمان‌سازی از مواد و مصالح با رنگ روشن استفاده کنید.
۲ برای آمادگی در برابر گرمای شدید هوا، فضایی را در حیاط خانه و محوطه جلوی آن، برای کاشت درختان و گیاهان اختصاص دهید؛ گیاهان، به‌ویژه درختان، با ایجاد سایه روی سطح زمین، به‌طور مستقیم و با رهاسازی رطوبت در جو و افزایش آب در هوا، به‌طور غیرمستقیم، باعث خنکی شهر می‌شوند.
۳ برای کاهش گرمای هوا در صورت امکان، تمام یا قسمتی از بام خانۀ خود را با گیاهان بپوشانید.
۴ برای کاهش گرمای هوا بر روی تراس‌ها و بالکن‌ها، فضایی را برای قرار دادن گلدان‌های گل و گیاه اختصاص دهید.
۵ برای آمادگی در برابر گرمای شدید هوا، سیستم سرمایشی و تهویه هوای محل سکونت خود را بررسی و سرویس کنید.
۶ برای آمادگی در برابر گرمای شدید هوا و خنک نگه‌داشتن فضای خانه، ساختمان خود را عایق‌کاری و شیشه پنجره‌ها را دوجداره کنید.
۷ برای آمادگی در برابر گرمای شدید هوا، پنجره‌های آفتاب‌گیر را ‌با پرده‌های ضخیم و سایه‌بان‌ بپوشانید.

ردیف

متن پیام 

۱ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی از زدن دوشاخه چندین وسیله برقی پرمصرف به یک سه‌راهی خودداری کنید.
۲ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی از وسایل پرمصرف به‌طور هم‌زمان و از یک پریز مشترک (با سه‌راهی) استفاده نکنید.
۳ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، مواد سوختنی را از منابع حرارتی و برقی دور نگهدارید.
۴ به‌منظور حفظ ایمنی و حفاظت از خود هنگام آتش‌سوزی، مسیرها و درهای خروج اضطراری را در ساختمان تعیین کنید و نحوه خروج اضطراری را با اعضای خانواده تمرین کنید.
۵ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی‌های وسیع، سعی کنید شعله‌های کوچک را خاموش‌کنید، درصورتی‌که گسترش آتش‌سوزی، سریع محل را ترک کنید و به آتش‌نشانی اطلاع دهید.
۶ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده، کپسول اطفاء حریق برای محل سکونت خود تهیه کنید و روش کار با آن را فرابگیرید.
۷ برای دریافت هشدار به‌موقع آتش‌سوزی، سیستم اعلام حریق در محل سکونت خود نصب کنید.
۸ برای ایمنی و محافظت خود از وقوع آتش‌سوزی، سیستم اطفاء حریق اتوماتیک برای محل سکونت خود نصب کنید.
۹ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، اتصالات و لوله‌های مربوط به وسایل گازسوز را به‌صورت دوره‌ای بررسی کنید.
۱۰ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، از قرار دادن لباس و اشیای قابل اشتعال در مجاورت بخاری و سایر وسایل گازسوز خودداری کنید.
۱۱ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، بهتر است از مایعات قابل اشتعال نظیر بنزین‌، نفت و گازوییل در محیط داخلی خانه استفاده نکنید‌. این‌گونه مایعات باید در ظرف‌ها و مکان­های مناسب و دارای تهویه ذخیره شوند.
۱۲ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، کبریت و فندک را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
۱۳ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، ته سیگار را قبل از دور انداختن خاموش کنید.
۱۴ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، فاصله منابع گرمایی‌ (‌چراغ و بخاری و‌…) تا مواد قابل اشتعال باید حداقل یک متر باشد.
۱۵ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، وسایل برقی و اتصالات آن‌ها را به‌دقت کنترل کنید.
۱۶ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، هرگز فویل و یا سایر فلزات را داخل مایکروفر قرار ندهید.
۱۷ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، در صورت استشمام بو از یک وسیله برقی در زمان اتصال به برق یا مشاهده دود، فوراً آن را از برق بکشید.
۱۸ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، اگر از داروهای خاص و یا خواب‌آور استفاده می‌کنید که باعث گیجی و خواب‌آلودگی می‌شود هرگز سیگار نکشید.
۱۹ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، هرگز در تخت یا رختخواب سیگار نکشید.
۲۰ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، از دور انداختن ته سیگار بدون خاموش کردن آن خودداری کنید.
۲۱ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، وسایل گرم‌کننده و بخاری باید حداقل یک متر از هر وسیله قابل اشتعال فاصله داشته باشد.
۲۲ برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی از انباشتن مواد آتش زا، به ویژه در نزدیکی منابع حرارتی، خودداری کنید.

ردیف

متن پیام 

۱ اگر شما مواد شیشه‌ای (نظیر انواع بطری شیشه‌ای و پلاستیکی)، خرده‌شیشه و اشیا مشابه در داخل جنگل‌ها و مراتع رها کنید این اشیاء همانند عدسی ذره‌بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل‌ها و مراتع شده و باعث ایجاد آتش‌سوزی می‌گردد.
۲ برای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، مواد شیشه‌ای (نظیر ته لیوان، استکان، انواع بطری‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی)، خرده‌شیشه و اشیا مشابه را در داخل جنگل‌ها و مراتع رها نکنید.
۳ برای پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، گیاهان و علوفه سطح جنگل و مرتع را باید حتی‌الامکان با چرای دام و برداشت دستی کاهش داد و تنه‌های پوسیده و خشک درختان را پاک‌سازی کرد.
۴ برای پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، ایجاد خطوط فاصله بین قطعات جنگل و کاشت گونه‌های آتش‌بر در فواصل منظم نیز از عوامل مهم برای جلوگیری از حرکت و سرایت آتش احتمالی می‌باشد.
۵ برای پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، ایجاد مرزهای خاکی مثل کانال، خاک‌ریز و سنگ‌چین بین مزارع و حاشیه جنگل و مرتع ضروری است.
۶ برای پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع مجاور جنگل­ها و مراتع خودداری کنید.
۷ برای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، از روشن کردن آتش در این نواحی خودداری کنید.
۸ برای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، جهت روشن کردن آتش در مواقع ضروری، از جایگاه‌های ویژه و یا سطوح بدون پوشش گیاهی استفاده و اطراف آتش را با سنگ محصور کنید.
۹ برای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، هیچ‌گاه خاکسترهای اجاق را بدون اطمینان از خاموش شدن کامل (به‌وسیله آب یا مدفون کردن با خاک) رها نکنید.
۱۰ برای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، از پرت کردن ته سیگار یا چوب‌کبریت استفاده‌شده خودداری کنید.
۱۱ برای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، از انداختن ته سیگار و باقی گذاشتن زغال روشن در جنگل‌ها و پارک‌ها خودداری کنید.
۱۲ برای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع جداً خودداری شود.
۱۳ برای پیشگیری از سرایت آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع به محل سکونت شما می‌توانید با کاشت گونه‌هایی از درختان پهن‌برگ که در برابر آتش‌سوزی مقاومت دارند مانند اقاقیا، آیلان، ارغوان، بلوط، کاج مقاوم به آتش، درخت همیشه‌بهار و … اطراف محل سکونت، نسبت به ایجاد خطوط آتش‌بر اقدام کنید.
۱۴ برای پیشگیری از سرایت آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع پوشش علفی خشک و تنه‌های درختان خشک و پوسیده اطراف محل سکونت خود را پاک‌سازی کنید.
۱۵ برای پیشگیری از سرایت آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، چمن‌های اطراف محل سکونت را باید کوتاه کرده‌، برگ‌ها را جمع‌آوری نموده و سقف خانه را از شاخ و برگ‌های زائد درختان پاک‌سازی کنید.
۱۶ برای پیشگیری از سرایت آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، از مصالح مقاوم در برابر حریق مانند سنگ‌، آجر و فلز در ساخت محل سکونت خود استفاده کنید.
۱۷ برای پیشگیری از سرایت آتش‌سوزی، از مصالح چوبی در ساخت محل سکونت خود استفاده نکنید.
۱۸ برای پیشگیری از سرایت آتش در هنگام سوزاندن زباله، لازم است حداقل سه متر اطراف محل سوزاندن را از هرگونه پوشش گیاهی، علف یا شی‌ء قابل اشتعال کاملاً تمیز کنید.
۱۹ برای پیشگیری از سرایت آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع، اطراف محل سکونت خود را از شاخ و برگ‌ها و چوب‌های خشک پاک‌سازی کنید.
۲۰ برای پیشگیری از آتش‌سوزی خانه‌های جنگلی، اشیاء، مایعات و محلول‌های قابل اشتعال را باید ‌در ظروف فلزی خارج از محل سکونت (حداقل ۱۰ متر دورتر از ساختمان و نرده‌های چوبی) نگهداری کنید.
۲۱ برای پیشگیری از آتش‌سوزی خانه‌های جنگلی، دودکش‌ها را عایق‌کاری کنید و آن­ها را حداقل یک متر از سقف بالاتر قرار دهید.
۲۲ برای پیشگیری از آتش‌سوزی خانه‌های جنگلی، دودکش‌ها‌، بخاری هیزمی و تمام سیستم‌های گرمایی خانه سالیانه توسط تعمیرکار تمیز و بررسی شوند.
۲۳ برای پیشگیری از سرایت آتش‌سوزی از پرده‌های مقاوم به حریق در محل سکونت خود استفاده شود.

ردیف

متن پیام 

۱ آیا می­دانید صاعقه در صورت اصابت به انسان فاقد بار الکتریکی است و شما در صورت آشنایی با کمک‌های اولیه می‌توانید اقدامات اولیه را برای نجات جان مصدوم انجام دهید.
۲ اگر در ساختمان بلند سکونت دارید، پس از بررسی ساختمان توسط کارشناس ذیصلاح، به‌منظور حفظ ایمنی و کاهش خسارات ناشی از برخورد صاعقه، نسبت به نصب سیستم حفاظت صاعقه (برق­گیر) برای ساختمان خود اقدام کنید.
۳ به‌منظور حفظ ایمنی و کاهش خسارات ناشی از توفان، لازم است شاخه‌های پوسیده و خشکیده درختان اطراف ساختمان خود را که در هنگام وقوع توفان احتمال سقوط دارند را قطع کنید.
۴ به‌منظور حفظ ایمنی و کاهش خسارات ناشی از توفان، لازم است اشیای خارج از خانه را که احتمال سقوط یا جابه‌جا شدن دارند را در جای خود محکم و تثبیت کنید.
۵ به‌منظور حفظ ایمنی و کاهش خسارات ناشی از توفان، پشت‌دری‌ها و درهای بیرونی را ببندید، سایبان‌ها و پرده‌ها را بکشید.
۶ به‌منظور حفظ ایمنی و کاهش خسارات ناشی از توفان، نمای ساختمان و اجزای بیرون ساختمان را که احتمال سقوط یا افتادن دارند، در جای خود محکم‌ و تثبیت کنید.
۷ به‌منظور پیشگیری از آب‌گرفتگی جوی­های آب ناشی از بارش باران در هنگام وقوع توفان‌های تندری، جوی‌های آب محله خود را تمیز و باز نگه‌دارید.
۸ به‌منظور دسترسی به اطلاعات و اخبار وضعیت هوا در هنگام وقوع توفان‌های تندری و احتمال قطع برق، یک رادیو با چند باطری یدک تهیه و در دسترس قرار دهید.
۹ محل قرارگیری کیف شرایط اضطراری و کپسول آتش‎نشانی را برای تمامی اعضای خانواده مشخص کنید و نحوۀ استفاده از کپسول آتش‌نشانی را به آن‌ها آموزش دهید.
۱۰ محل قرار گرفتن کلیدها یا شیرفلکه‌های شریان‌های اصلی آب، گاز و برق را برای اعضای خانواده مشخص کنید تا در مواقع اضطراری و در صورت لزوم آن­ها را قطع کنند.
۱۱ برای پیشگیری از ازدحام در پمپ‌بنزین‌ها یا احتمال قطع برق هنگام وقوع مخاطرات همیشه از پر بودن باک بنزین خودرو اطمینان حاصل کنید.
۱۲ چنانچه پس از دریافت هشدار وقوع توفان از منابع رسمی، تصمیم به ترک منطقه گرفتید بستگان و همسایگان را از مقصد خود مطلع کنید.

ردیف

متن پیام 

۱ اگر ساکن مناطق کوهپایه هستید، اتفاقاتی مانند کج شدگی یا جابه‌جایی دیوارها، تیرک‌های برق و تلفن و درختان، می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۲ اگر ساکن مناطق کوهپایه‌ای هستید، به‌منظور کاهش خسارات احتمالی ناشی از زمین‌لغزش توصیه می‌شود از لوله‌های منعطف در سیستم لوله‌کشی آب و گاز محل سکونت و کار خود استفاده کنید.
۳ اگر ساکن مناطق کوهپایه هستید، اتفاقاتی مانند برآمدگی زمین در پایین‌دست نواحی شیب‌دار می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۴ اگر ساکن مناطق کوهپایه هستید، اتفاقاتی مانند تغییر در چشم‌اندازهای محل سکونت نظیر تغییر مسیر روان آب‌ها (‌مخصوصاً در محل تلاقی آن‌ها) می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۵ اگر ساکن مناطق کوهپایه هستید، اتفاقاتی مانند جداشدگی دیوارها‌، راه‌پله‌ها و پلکان‌های خارجی از بقیه ‌ساختمان از علائم و نشانه‌های قریب‌الوقوع زمین‌لغزش است.
۶ اگر ساکن مناطق کوهپایه هستید، اتفاقاتی مانند گیرکردن در و پنجره‌ها برای اولین بار می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۷ به خاطر داشته باشید وقوع زمین‌لغزش می‌تواند با قطع‌شدگی و افتادگی خطوط برق و شکستگی لوله‌های گاز‌، آب و فاضلاب همراه باشد.
۸ توجه داشته باشید دور شدن دیوارهای خارجی و پیاده‌روهای کنار آن‌ها می‌تواند از علائم هشداردهنده وقوع زمین‌لغزش است.
۹ توجه داشته باشید، اتفاقاتی جداشدگی دیوارها‌، راه‌پله‌ها و پلکان‌های خارجی از بقیه ‌ساختمان می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۱۰ توجه داشته باشید، اتفاقاتی مانند پیدایش ترک‌خوردگی جدید در گچ‌، کاشی‌، دیوار می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۱۱ توجه داشته باشید گسترش ترک‌ها و شکاف‌ها بر روی زمین یا روی مناطق سنگفرش می‌تواند از علائم هشداردهنده وقوع زمین‌لغزش است.
۱۲ توجه داشته باشید، اتفاقاتی پیدایش تدریجی ترک‌خوردگی‌های عرضی روی زمین یا روی خیابان‌ها و پیاده‌روها می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۱۳ توجه داشته باشید، اتفاقاتی مانند ظهور چشمه‌های آب در نقاط جدید می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۱۴ توجه داشته باشید، به هنگام رانندگی در جاده‌های کوهستانی، ریزش سنگ و خاک و سایر علائم مشابه احتمالی، نشانه وقوع زمین‌لغزش است.
۱۵ توجه داشته باشید، شنیدن صداهای غیرمعمول نظیر شکسته شدن درختان، به هم خوردن تخته‌سنگ‌ها می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش باشد.
۱۶ توجه داشته باشید، اتفاقاتی مانند شکستگی در لوله‌های زیرزمینی آب و فاضلاب می‌تواند نشانه وقوع زمین‌لغزش و گل‌ولای باشد.
۱۷ از تاریخچه وقوع زمین‌لغزش در منطقه زندگی خود اطلاع حاصل کنید و به‌منظور پیشگیری از خسارات و تلفات جانی ناشی از وقوع آن، از زندگی در مناطق مستعد وقوع زمین‌لغزش، دوری‌کنید.
۱۸ به‌منظور پیشگیری از خسارات و تلفات جانی ناشی از وقوع زمین‌لغزش، از هرگونه ساخت‌وساز در مناطق مستعد زمین‌لغزش مانند نواحی شیب‌دار‌، مجاورت لبه کوه‌ها و نزدیکی دره‌ها و آب‌روها و … خودداری کنید؛ در رابطه با شناسایی مناطق مستعد زمین‌لغزه می‌توانید از کارشناسان علوم زمین و متخصصان ژئوتکنیک کمک بگیرید.
۱۹  برای محافظت از خود و اعضای خانواده در برابر زمین‌لغزش از ساخت‌وساز در نواحی شیب‌دار‌، مجاورت لبه کوه‌ها و نزدیکی دره‌ها و آب‌روها و … خودداری کنید.
۲۰ برای پیشگیری از خسارات و تلفات ناشی از وقوع زمین‌لغزش، قبل از هرگونه ساخت‌وساز، مطالعات خاک‌شناسی انجام دهید.
۲۱ اگر در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای زندگی می‌کنید محل سکونت خود را در برابر مخاطراتی همچون زمین‌لغزش بیمه کنید.
۲۲ اگر در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای زندگی می‌کنید به‌منظور کاهش خسارات ناشی از لغزش زمین و جلوگیری از نشت گاز و شکستگی لوله‌های آب ساختمان و غیره، از لوله‌های قابل‌انعطاف، مناسب و مقاوم استفاده کنید.
۲۳ توجه داشته باشید ایجاد پوشش گیاهی در نواحی مستعد زمین‌لغزش با استفاده از درختان بومی هر منطقه می­تواند مانع حرکت لایه‌های خاک و گل‌ولای شود. پوشش گیاهی مناسب در سطوح شیب‌دار و دامنه‌ها در حکم دیوارهای محافظ را به هنگام عبور جریان گل‌ولای و ریزش سنگ‌ها ایجاد می‌کند.
۲۴ اگر در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای زندگی می‌کنید همه اعضای خانواده، از قبل باید محلی را تعیین کنند تا در صورت وقوع زمین‌لغزش، اگر محل سکونت شما تخریب شد و افراد در آن هنگام، در جاهای مختلف (مثلاً محل کار، مدرسه و …) بودند، بتوانند در آنجا دوباره دورهم جمع شوند و همدیگر را پیدا کنند.
۲۵ اگر در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای زندگی می‌کنید به‌منظور حفظ آمادگی در برابر وقوع زمین لغزش، کیف شرایط اضطراری شامل وسایل کمک‌های اولیه، آب، کنسرو، مقداری پول، وسایلی مانند چاقو، دربازکن، طناب، رادیو دستی با باتری اضافه، چراغ‌قوه، لباس، وسایل بهداشتی و … را برای تأمین حداقل نیازهای ضروری ۳ روز اعضای خانواده تهیه کنید و در دسترس قرار دهید.
۲۶ در صورت دریافت هشدار وقوع زمین‌لغزش در منطقه زندگی خود، هرچه سریع‌تر جریان‌های آب، برق و گاز محل سکونت خود را قطع کنید، کیف شرایط اضطراری را برداشته و منطقه را ترک کنید.
۲۷ به خاطر داشته باشید اقدام مناسب در هنگام وقوع زمین‌لغزش، ترک محل و دور شدن از مسیر لغزش و ریزش سنگ‌ها است.
۲۸ بعد از وقوع زمین‌لغزش به همسایه‌هایی که نیازمند مساعدت شما هستند، به‌ویژه افراد سالخورده، کودکان و افراد ناتوان کمک کنید.
۲۹  بعد از وقوع زمین‌لغزش امدادگران را به موقعیت مجروحین و افراد به دام افتاده راهنمایی کنید.
۳۰ بعد از وقوع زمین‌لغزش، به‌منظور حفظ ایمنی و محافظت از خود و اعضای خانواده، کماکان باید ‌از ناحیه دچار لغزش دوری‌کنید، زیرا احتمال زمین‌لغزش مجدد وجود دارد.
۳۱ بعد از وقوع زمین‌لغزش ساختمان و تأسیسات زیربنایی ساختمان مثل آب، برق وغیره با کمک متخصصین و افراد صاحب صلاحیت بررسی و در صورت مشاهده خرابی و آسیب مراتب را سریعاً گزارش دهید.
۳۲ بعد از وقوع زمین‌لغزش آخرین اطلاعات را از مقامات رسمی و محلی یا اخبار رادیو و تلویزیون کسب کنید.
۳۳ بعد از وقوع زمین‌لغزش، ضروری است نواحی دچار لغزش در مناطق کوهپایه‌ای، هر چه زودتر درختکاری شود، در غیر این صورت زمینه بروز زمین‌لغزش‌های دیگر در آینده نزدیک وجود دارد.

ردیف

متن پیام 

۱ به هنگام آلودگی هوا، در صورت هر گونه ناراحتی (به‌ویژه اگر زمینه بیماری‌های قلبی و تنفسی قبلی دارید) به مراکز درمانی مراجعه کنید.
۲ برای پیشگیری از آثار مضر ریزگردها، از ورزش کردن در هوای آلوده خودداری کنید؛ چون فعالیت ورزشی باعث افزایش ضربان قلب و فعالیت دستگاه تنفسی و متعاقب آن افزایش ورود هوای آلوده به ریه‌ها می‌شود.
۳ در زمان آلودگی هوا، در فضای باز مانند پارک ها و بوستان ها به هیچ عنوان ورزش نکنید.
۴ در زمان آلودگی هوا، آب به مقدار کافی، شیر کم‌چرب، میوه‌ها (به‌ویژه مرکبات)، سبزیجات تازه و برخی غذاها مانند ماهی آزاد و سالمون مصرف کنید.
۵ در زمان آلودگی، از آب و شیر کم چرب به مقدار کافی، استفاده کنید.
۶ برای پیشگیری از آثار مضر ریزگردها، از تنفس‌ عمیق در فضاهای آلوده، خودداری کنید.
۷ توجه داشته باشید در زمان آلودگی هوا از تنفس‌های عمیق، در فضاهای آلوده جدا خودداری کنید.
۸ در زمان آلودگی هوا، افراد دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی، از تردد در سطح شهر بپرهیزند .
۹ در زمان آلودگی هوا، به طور مرتب بینی خود را با سرم های شست و شو، شست و شو دهید.
۱۰ در زمان آلودگی هوا، تا حد امکان از حضور در اماکن عمومی خودداری کنید.
۱۱ برای پیشگیری از آثار مضر ریزگردها، تا پیش از بهبود شرایط آلودگی هوا حتی‌الامکان در منازل بمانید و از سفرهای غیرضروری خودداری کنید (به‌ویژه سالمندان، بیماران قلبی، ریوی، زنان باردار، کودکان و جانبازان شیمیایی).
۱۲ در زمان آلودگی هوا، از ماسک‌های مخصوص (ماسک ۳M و ماسک‌ FPP) استفاده کنید.

ردیف

متن پیام 

۱ تیم مسئول ایمنی برای تکایا و هیئت‌های محله خود تشکیل دهید؛ بدین منظور می‌توانید از افراد ساکن در محله که در مشاغل برق‌کاری، تأسیساتی و… تخصص دارند استفاده کنید.
۲ به‌منظور حفظ ایمنی و پیشگیری از گسترده شدن آتش‌سوزی‌های احتمالی در ایام محرم باید برای هیئت‌ها و تکایا کپسول‌های اطفای حریق تهیه و طرز استفاده از آن را بدانید.
۳ به‌منظور حفظ ایمنی عزاداران حسینی، برای هیئت‌های و تکایا مسیرهای خروج اضطراری غیر از مسیرهای ورود و خروج اصلی در نظر گرفته شود.
۴ به‌منظور پیشگیری از برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی ناشی از سیم‌کشی‌های برق در تکایا، حسینیه‌ها و … حتماً از یک برق‌کار متخصص کمک بگیرید و از سیم‌کشی‌های غیراصولی که جدا خودداری کنید.
۵ به‌منظور حفظ ایمنی و سلامت عزاداران حسینی قبل از برپایی مراسم خیمه سوزان با یک نوار حریم خطر مشخص کنید و از قبل وسایل اطفاء حریق دستی تهیه و در دسترس داشته باشید.
۶ به‌منظور حفظ ایمنی و پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی، سیم‌کشی برق تکایا و هیئت‌ها حتماً توسط برق‌کار انجام گیرد.
۷ به‌منظور پیشگیری از آتش‌سوزی در تکایا و هیئت‌ها سیم‌های برق، تجهیزات مورداستفاده برقی را حداقل بافاصله یک متر از مواد قابل اشتعال مانند پارچه‌های برزنتی، فرش، پرده، پرچم و… قرار دهید.
۸ برای روشنایی تکایا و هیئت‌ها از لامپ‌های ولتاژ بالا، بدون حباب و حفاظ مانند لامپ­های مدادی و … استفاده نکنید؛ این لامپ‌ها حرارت زیادی تولید کرده و در صورت مجاورت با مواد قابل اشتعال می‌تواند باعث آتش‌سوزی شود.
۹ به‌منظور حفظ ایمنی و پیشگیری از آتش‌سوزی، محل قرارگیری تک گازها و شعله‌های آتشی که برای پخت‌وپز غذا و نذری بر پا می‌گردد دور از پارچه‌های برزنتی تکایا باشد.
۱۰ به‌منظور حفظ ایمنی عزاداران حسینی در صورت مشاهده افراد یا بسته‌های مشکوک در اطراف تکایا یا هیئت‌ها مراتب را به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهید.
۱۱ در صورت بروز هرگونه حادثه یا آتش‌سوزی در تکایا یا هیئت‌ها، از عزاداران بخواهید خونسردی خود را حفظ کرده و ضمن کمک به تخلیه سریع آنان، به‌ویژه افراد سالخورده، بانوان و کودکان بلافاصله به آتش‌نشانی (۱۲۵) اطلاع دهید.
۱۲ به خاطر داشته باشید در تکایا و هیئت‌ها گرفتن انشعابات متعدد از یک پریز برق و وارد آوردن بار بیش از ظرفیت، می‌تواند موجب آتش‌سوزی الکتریکی می‌شود.
۱۳ به‌منظور پیشگیری از صدمات و تلفات جانی در هنگام حرکت دسته‌های عزاداری مراقب برخورد علم، پرچم‌های دارای میله فلزی و … با سیم­ها و کابل‌های برق فشار در خیابان باشید.
۱۴ به‌منظور حفظ ایمنی و پیشگیری از برخورد عزاداران با خودروهای در حال تردد در هنگام حرکت دسته‌های عزاداری حتماً افرادی را مسئول هدایت سینه‌زنان در انتها، ابتدا و طول دسته در نظر بگیرید.

ردیف

متن پیام 

۱ به توصیه‌های مسئولین دسته‌ها مبنی بر رعایت نظم و فاصله از نفر جلویی و قرار نگرفتن در مسیر تردد خودروها، گوش فرا دهید.
۲ به‌منظور محافظت از خود اگر در طول مسیر حرکت دسته‌های حسینی، سعی کنید در مرکز ازدحام جمعیت قرار نگیرید و اگر قرار گرفتید دست‌های خود را جلوی قفسه سینه‌تان قرار دهید تا فضا و حفاظی بین قفسه سینه شما و پشت نفر جلویی ایجاد شود تا در صورت افزایش فشار جمعیت، نفس شما تنگ و تنفس شما دچار مشکل نگردد.
۳ به‌منظور حفظ ایمنی و محافظت از خود هنگام مراسم آتش زدن خیمه‌ها، از نزدیک شدن به خیمه­ها و شعله‌های آتش خودداری کنید.
۴ به‌منظور پیشگیری از آتش‌سوزی در محیط‌های سربسته در هنگام مراسم شام غریبان احتیاط کنید که شعله شمع با لوازم قابل اشتعال نظیر لباس، پرده، پشتی، فرش و … در تماس قرار نگیرد.
۵ به‌منظور پیشگیری از آتش‌سوزی در محیط‌های باز مانند معابر و خیابان‌ها هنگام مراسم شام غریبان از روشن کردن شمع در مجاورت درختان، خودروها، با چادر برزنتی هیئت‌ها و… خودداری کنید.
۶ در صورت بروز آتش‌سوزی در تکایا، هیئت‌ها، مسجد، حسینیه‌ها و … ضمن حفظ خونسردی خود، اولویت خروج را به بانوان، سالخوردگان و کودکان دهید و سریعاً با آتش‌نشانی تماس بگیرید.
۷ به‌منظور حفظ ایمنی و محافظت از کودکان در هنگام حرکت دسته‌های عزاداری مراقب باشید تا آنان از دسته خارج و وارد مسیر تردد خودروها نشوند.
۸  به‌منظور حفظ ایمنی و محافظت از کودکان از ورود آنان به محل طبخ غذا و نذری برای عزاداران حسینی جلوگیری کنید.
۹ در هنگام برگزاری مراسم دهه محرم در صورت بروز هرگونه صدمه احتمالی برای عزاداران حسینی با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

ردیف

متن پیام 

۱ به اخبار و توصیه‌های مسئولین کاروان‌ها گوش فرا دهید.
۲ به شایعات توجه نداشته باشید و از انتشار آن در مواکب جلوگیری کنید.
۳ پس از استقرار در محل اسکان، نسبت به شناسایی مسیر رفت‌وبرگشت به حرم اقـدام و نام مکان را به خاطر بسپارید.
۴ از وضعیت مسیرها بخصوص مسیرهای منتهی به حرم اطلاع پیدا کنید.
۵ در هنگام شرکت در مراسم و راهپیمایی برای رسیدن به کربلا، مدت طولانی پیاده‌روی نکنید، هرزمانی لازم بود استراحت کنید یا از ون، ماشین و یا اتوبوس‌هایی که در مسیر هستند استفاده کنید.
۶ لباس متناسب با آب‌وهوای شهرهای زیارتی به همراه داشته باشید.
۷ کفش راحتی، کلاه با لبه‌های پهن و کوله‌پشتی مناسب به همراه داشته باشید.
۸ به‌طور منظم از آب و مایعات بدون کافئین استفاده کنید.
۹ همیشه یک بطری آب‌خنک برای نوشیدن و خنک کردن صورت و بدن همراه داشته باشید.
۱۰ در هنگام راهپیمایی از هل دادن و وارد آوردن فشار به هم مسیران خود به‌ویژه افراد سالمند، کودکان و … خودداری کنید.
۱۱ در طول راهپیمایی سعی کنید از قرارگیری در مرکز ازدحام جمعیت فاصله بگیرید.
۱۲ اگر در طول راهپیمایی در مرکز ازدحام جمعیت قرار گرفتید اقدامات زیر را انجام دهید.گام‌های خود را استوار کنید و مراقب باشید سُر نخورید.
ü انرژی خود را حفظ کنید. تلاش بیهوده نکنید تا جمعیت را بشکافید یا فرار کنید یا دادوفریاد راه بی اندازید.
ü دست‌هایتان را جلوی سینه‌تان قرار دهید تا فضا و حفاظی بین قفسه سینه شما و پشت نفر جلویی ایجاد کند تا در صورت افزایش فشار جمعیت، نفس شما تنگ و تنفس شما دچار مشکل نگردد.
ü اگر در کنارتان کسی روی زمین افتاد، بلافاصله کمک کنید تا از جایش بلند شود، زیرا احتمال دارد شما نیز تعادل خود را از دست‌داده و به زمین بیفتید.
۱۳ لازم است افراد آسیب‌پذیر مانند سالمندان، زنان، افراد معلول با یک همراه در مراسم اربعین شرکت کنند، از توجه به آن­ها در کاروان و رفع نیازهای ضروری آنان غفلت نکنید.
۱۴ ماسک فیلتر دار (ماسک ۳M و ماسک‌ FPP) تهیه و همراه خود بردارید تا در صورت وجود ریز گردها و آلودگی هوا از آن استفاده کنید.
۱۵  از دریافت و نگهداری هرگونه شیء، بسته و پاکت از افراد غیر (اعم از ایرانی یا عراقی و …) خودداری کنید.
۱۶ با مشاهده هرگونه اقدام مشکوک (مواد منفجره، اسلحه، مهمات و …) مـراتب را سـریعاً به پلیس اطلاع دهید.

ردیف

متن پیام 

۱ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده برای نصب وسایل گازسوز از کارشناسان فنی استفاده کنید.
۲ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده هرسال قبل از استفاده از بخاری از باز بودن مسیر دودکش مطمئن شوید.
۳ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده از نصب آبگرمکن و بخاری گازی در مکان‌هایی که در آن هوا جریان ندارد خودداری کنید.
۴ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده از نصب هرگونه وسیله گازسوز در حمام خودداری کنید.
۵ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده روی دودکش‌ها در پشت‌بام کلاهک استاندارد نصب کنید.
۶ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده قبل از نصب و روشن کردن بخاری، مکش مناسب دودکش‌ها را با قرار دادن شعله آتش (شعله کبریت یا شمع) روبروی لوله دودکش بررسی کنید؛ درصورتی‌که دودکش بخاری درست‌کار کند باید شعله آتش را به سمت خود بکشاند، در غیر این صورت قبل از استفاده و روشن کردن بخاری راه دودکش را بازکنید.‏
۷ به یاد داشته باشید سرد بودن لوله دودکش در داخل ساختمان پس از روشن کردن بخاری، نشانه مکش معکوس دودکش است و افراد حاضر در محل، در معرض خطر گازگرفتگی قرار دارند؛ لازم است فوراً به بررسی و رفع علت آن اقدام کنید.
۸ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده در صورت امکان با شروع فصل سرما از بخاری‌هایی که مجهز به سیستم کمبود اکسیژن هستند استفاده کنید.
۹ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده در صورت امکان از سیستم‌های آشکارساز و هشداردهنده نشت گاز مونواکسید کربن که دارای «تأییدیه یا نشان استاندارد» هستند استفاده کنید.
۱۰ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده در فصل سرما از پوشاندن تمام درزهای درب و پنجره‌ها و دریچه‌های تأمین هوای تازه، به بهانه گرمترشدن خانه خودداری کنید و هرگاه در زمان روشن بودن و استفاده از وسایل گازسوز (بخاری، آبگرمکن، شومینه، پکیج، اجاق‌گاز و حتی موتورخانه مرکزی) احساس سنگینی هوا و سردرد و سرگیجه نمودید سریعاً در یا پنجره‌ها را بازکنید و در صورت لزوم از محیط خارج شوید، پس از تعویض هوا به بررسی و چک وسایل گازسوز و سیستم گاز منزل اقدام کنید.
۱۱ به یاد داشته باشید دریچه‌های کولر منبع تأمین هوا هنگام استفاده از بخاری نیستند لذا آن‌ها را ببندید، این دریچه‌ها به علت قطر و ارتفاع بالاتر نسبت به دودکش‌های ناایمن، مکش قوی دارند و چنانچه منافذ ورود هوا به خانه بسته باشد، می‌تواند عملکرد دودکش‌ها را مختل کرده و باعث «پدیده مرگبار مکش معکوس دودکش‌ها» و سرد ماندن لوله بخاری شود.
۱۲ به یاد داشته باشید برای اطمینان از باز بودن راه دودکش وسیله گازسوز می‌توانید وزنه‌ای نسبتاً سنگین با حجم کوچک را به یک طناب (با نخ مناسب) بلند وصل کنید و از دهانه خروجی ‏دودکش واقع در پشت‌بام آن را به طبقات پایین هدایت کنید. در صورت مشاهده وزنه در داخل دودکش آپارتمان راه آن باز است ‏و در غیر این صورت فوراً قبل از استفاده و روشن کردن وسیله گازسوز راه دودکش را بازکنید.‏
۱۳ برای حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده قبل از روشن نمودن و استفاده از وسایل گازسوز به‌وسیله کف صابون از عدم نشتی گاز در اتصالات و محل بست‌ها اطمینان حاصل کنید و به‌هیچ‌وجه از کبریت یا هرگونه شعله دیگری برای این منظور استفاده نکنید.‏
۱۴ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده هر وسیله گازسوز در منزل باید دارای یک دودکش استاندارد و مجزا و مجهز به کلاهک باشد، همواره محل اتصال دودکش به وسایل گازسوز را بررسی و از استحکام و ثبات آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
۱۵ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده از شلنگ گاز استاندارد برای وسایل گازسوز استفاده ‌کنید که داری طول استاندارد باشد، نباید خیلی بلند و یا کوتاه باشد. حداکثر طول شلنگ گاز برای وسایل گازسوز ۱۲۰ سانتی‌متر است.
۱۶ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده وسایل گازسوز را در مسیر کوران هوا و جریان باد قرار ندهید.
۱۷ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده در هنگام روشن کردن وسیله گازسوز ابتدا کبریت را روشن و سپس شیر گاز را بازکنید.
۱۸ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده از قرار دادن انتهای لوله بخاری در ظرف آب خودداری کنید که این عمل موجب عدم خروج دود و گازهای سمی شده و مرگ‌آفرین خواهد بود، لوله دودکش باید به‌طور کامل به خارج از خانه و در هوای آزاد هدایت شود تا دود حاصل از احتراق وسیله گازسوز را به‌کلی از محل دور کنید.
۱۹ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده دقت داشته باشید به‌هیچ‌عنوان خروجی دودکش در کنار کولر و یا زیر پنجره نباشد، چراکه گازهای سمی وارد فضای خانه می‌شود.
۲۰ به‌منظور حفظ ایمنی خود و اعضای خانواده در هنگام استفاده از دستگاه‌های گازسوزی که نیاز به دودکش ندارند باید آن‌ها در محلی نصب کنید که امکان تهویه به‌صورت طبیعی یا مکانیکی وجود داشته باشد.

ردیف

متن پیام 

موضوع

۱ از وقوع بسیاری از مخاطرات نمی‌توان جلوگیری کرد ولی با رعایت نکات و انجام اقدامات ایمنی می‌توان از اثرات آن­ها کاست. برنامه‌ریزی و آمادگی
۲ اگر اصول و نکات ایمنی برای آمادگی در برابر مخاطرات رعایت شود، وقوع آن‌ها دیگر فاجعه‌بار نخواهد بود. برنامه‌ریزی و آمادگی
۳ آمادگی قبل از وقوع مخاطرات نیازمند برنامه‌ریزی و داشتن برنامه­ای برای مقابله با آن­ها است، اغلب وقوع آن‌ها مجالی به ما نمی‌دهند تا ضروری‌ترین امکاناتمان را فراهم آوریم. برنامه‌ریزی و آمادگی
۴ برنامه‌ریزی و آمادگی در برابر وقوع مخاطرات گوناگون، سبب واکنش مناسب و سریع هنگام وقوع آن­ها می‌شود و می‌تواند شما را از صدمات و جراحات احتمالی محافظت کند. برنامه‌ریزی و آمادگی
۵ به‌منظور کاهش خسارات ناشی از وقوع مخاطرات گوناگون، محل سکونت خود را بیمه کنید. برنامه‌ریزی و آمادگی
۶ پس از وقوع حوادث و سوانح (مانند زلزله، سیل ، توفان و غیره) اگر در خصوص ایمنی خانه خود کوچک‌ترین شکی دارید، نسبت به بررسی و رفع موارد ناایمن با کمک نیروهای متخصص و با تجربه اقدام کنید. ایمنی سازه و راه‌ها
۷ در زمان وقوع حوادث و سوانح، مطمئن‌ترین مسیرها، عبور از راه‌های معمول و اصلی است، به‌هیچ‌وجه از راه‌های میانبر استفاده نکنید. ایمنی سازه و راه‌ها
۸ در زمان وقوع حوادث و سوانح، قبل از ترک منزل در مواقع شرایط اضطراری، از وضعیت جاده‌ها و پل‌ها اطلاع دقیق پیدا کنید. ایمنی سازه و راه‌ها
۹ به یاد داشته باشید پس از وقوع حوادث و سوانح، هنگام عادی شدن وضعیت و برگشت به منزل، قبل از بررسی وضعیت خانه از زدن کلید برق خودداری کنید و چنانچه نیاز به روشنایی دارید از یک چراغ‌قوه استفاده کنید و قبل از ورود آن را ‌روشن کنید، زیرا ممکن است جرقه‌ای تولید شود و در صورت نشت گاز موجب انفجار گردد. ایمنی سازه و راه‌ها
۱۰ پس از وقوع حوادث و سوانح، به افراد آسیب‌دیده امید بیجا و وعده‌های واهی ندهید و از گفتن عبارات کلیشه‌ای مثل مرگ حق است، همه‌چیز مثل روز اول درست می‌شود و … خودداری کنید. حمایت روان و بزرگسالان
۱۱ پس از وقوع حوادث، از گریه و عزاداری افراد حادثه‌دیده که عضوی از خانواده و بستگان خود را از دست داده‌اند، جلوگیری نکنید. حمایت روان و بزرگسالان
۱۲ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر در مراسم ترحیم و گرامیداشت از دست رفتگان شرکت کنید. حمایت روان و بزرگسالان
۱۳ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر با دیگران درباره احساسات و عواطف خود (عصبانیت، غم و …) صحبت کنید. حمایت روان و بزرگسالان
۱۴ به خاطر داشته باشید بعد از وقوع حوادث و سوانح ، برگزاری مراسم عزاداری، رفتن به سر مزار افراد ازدست‌رفته و دیدن یادگاری‌های آن‌ها می‌تواند، به افرادی که عزیزی را ازدست‌داده‌اند در پذیرش مرگ عزیزان و شرایط به وجود آمده کمک‌کننده باشد. حمایت روان و بزرگسالان
۱۵ به یاد داشته باشید پس از وقوع حوادث و سوانح، نیروهای امدادی به شما کمک می‌کنند که در صورت بروز مشکلات، برای دریافت خدمات، به محل مناسب مراجعه کنید. حمایت روان و بزرگسالان
۱۶ به خاطر داشته باشید که در اثر وقوع حوادث و سوانح ، بی‌خوابی، اضطراب، خشم، بی‌قراری، افسردگی یا رخوت و بی‌حالی خفیف، امری طبیعی است و باگذشت زمان رفع می‌گردد در غیر این­صورت با تشدید علائم مذکور به مشاور یا تیم‌های حمایت روان حاضر در منطقه مراجعه کنید. حمایت روان و بزرگسالان
۱۷ به یاد داشته باشید اگر پس از وقوع حوادث، کودک تنهایی را دیدید او را به مراکز امدادی تحویل دهید. حمایت روان و کودکان
۱۸ پس از وقوع حوادث و سوانح مخرب و ویرانگر ابزار و لوازم نقاشی برای کودک خود مهیا کنید. حمایت روان و کودکان
۱۹ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر از کودکان بخواهید احساسات و تجارب خود را بیان کنند. حمایت روان و کودکان
۲۰ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر امکانات بازی و سرگرمی را برای کودکان فراهم کنید. حمایت روان و کودکان
۲۱ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر مانع بازی و سرگرمی کودکان نشوید. حمایت روان و کودکان
۲۲ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر با در آغوش گرفتن و تماس با کودکان خود به آن‌ها آرامش و قوت قلب دهید. حمایت روان و کودکان
۲۳ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر برای تخلیه هیجانی و تسکین روانی کودکان، آنان را به نقاشی کشیدن و بازی کردن تشویق کنید. حمایت روان و کودکان
۲۴ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر برخی از کودکان دچار رفتارهایی مثل شب اداری می‌شوند، آن‌ها تحقیر و سرزنش نکنید و از مشاوران و تیم‌های حمایت روانی حاضر در منطقه در این رابطه کمک بگیرید. حمایت روان و کودکان
۲۵ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر به برنامه درسی، غذا و استراحت کودک خود توجه کنید. حمایت روان و کودکان
۲۶ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر به سؤالات کودکان در مورد آنچه اتفاق افتاده، پاسخ صادقانه بدهید. حمایت روان و کودکان
۲۷ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر به نیازهای تغذیه‌ای و بهداشتی کودک خود توجه کنید. حمایت روان و کودکان
۲۸ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر والدین، باید حتی‌الامکان کودکان خود را از دیدن عکس یا اخبار حوادث دورنگه دارند و استفاده آنان را از تلویزیون، اینترنت و یا شبکه‌های مجازی تا بازگشت به وضعیت عادی محدود کنند. حمایت روان و کودکان
۲۹ پس از وقوع حوادث و سوانح  مخرب و ویرانگر وقت بیشتری را با کودکان خود بگذرانید. حمایت روان و کودکان
۳۰ تنها درصورتی‌که آموزش نحوه صحیح حمل مصدوم از داخل خودرو را می‌دانید، اقدام به جابجایی و بیرون آوردن مصدوم پس از وقوع تصادفات کنید. جابجایی و کمک به مصدوم
۳۱ به یاد داشته باشید در برخورد با مصدومین درصورتی‌که درباره نحوه جابجایی مصدومین و شیوه حمل آن‌ها آموزش ندیده‌اید اقدام به جابه‌جایی آن‌ها نکنید. جابجایی و کمک به مصدوم
۳۲ در هنگام برخورد با مصدومین حادثه، تنها درصورتی‌که آموزش‌دیده‌اید اقدامات و کمک‌های اولیه را تا قبل از رسیدن نیروهای امدادی و اورژانس برای آن‌ها انجام دهید. جابجایی و کمک به مصدوم
۳۳ به یاد داشته باشید بدون فراگیری اصولی آموزش کمک‌های اولیه، کمک کردن در حوادث ممکن است باعث واردآمدن آسیب بیشتر و جبران‌ناپذیر به مصدومان گردد. جابجایی و کمک به مصدوم
۳۴ توصیه می‌شود پس از وقوع حوادث و سوانح، ‌از تلفن ثابت ‌فقط برای گزارش دادن وضعیت‌های تهدیدکننده حیات استفاده کنید و با استفاده غیرضروری، خطوط مخابرات را مشغول نکنید. اشغال نکردن خطوط و تلفن‌های ضروری
۳۵ به کودکان بیاموزید چگونه و چه وقت با شماره‌های اورژانس (۱۱۵)، پلیس (۱۱۰)، آتش‌نشانی (۱۲۵) و یا مراکز امدادرسانی دیگر تماس بگیرند. اشغال نکردن خطوط و تلفن‌های ضروری
۳۶ برای درخواست کمک در شرایط اضطراری شماره تلفن‌های ضروری مانند اورژانس(۱۱۵)، آتش‌نشانی(۱۲۵)، فوریت­های پلیسی(۱۱۰)، جمعیت هلال‌احمر (۱۱۲) و … را به خاطر بسپارید. اشغال نکردن خطوط و تلفن‌های ضروری
۳۷ به یاد داشته باشید برای دریافت خدمات فوریتی برای مصدومین در جاده‌ها، با دو شماره ۱۱۵ (اورژانس ) و ۱۱۲ (جمعیت هلال‌احمر) تماس بگیرید. اشغال نکردن خطوط و تلفن‌های ضروری
۳۸ در زمان وقوع حوادث و سوانح و پس‌ازآن از شایعه‌پراکنی پرهیز کنید. شایعه‌پراکنی
۳۹ از شایعه‌پراکنی در زمان وقوع حوادث پرهیز کنید. شایعه‌پراکنی
۴۰ به یاد داشته باشید پس از وقوع حوادث، ازدحام و عدم توجه به توصیه‌های نیروهای امدادی، شرایط حادثه و حادثه دیدگان را وخیم‌تر می‌کند. نیروهای امدادی
۴۱ به اعضاء خانواده بیاموزید که چگونه باید جریان آب، برق و گاز منزل را در هنگام شرایط اضطراری قطع کنند. قطع شریان‌های اصلی