پیام‌های آموزشی (زلزله) - آموزش همگانی

پیام‌های آموزشی (زلزله)

زلزله

 

آمادگی

 1. آیا می‌دانید با انجام اقدامات ایمنی و محافظتی می‌توانید باعث کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از وقوع زلزله شوید؟
 2. آیا می‌دانید اگر اقدامات ایمنی و محافظتی برای آمادگی در برابر وقوع زلزله رعایت شود، زلزله دیگر فاجعه‌بار نخواهد بود.
 3. به‌منظور آمادگی و جبران خسارات ناشی از وقوع زلزله، محل سکونت خود را بیمه کنید.
 4. به‌منظور حفظ ایمنی، اشیاء و ملزوماتی را که در خارج از ساختمان قرار دارند نظیر کولر، لوله‌ دودکش، گلدان‌ها و … را در جای خود محکم کنید و یا آن‌ها را در مکانی قرار دهید که خطر سقوط نداشته باشند.
 5. دسترسی به پول نقد پس از وقوع زلزله از طریق دستگاه‌های خودپرداز و بانک‌ها احتمال دارد با مشکل روبرو شود، بنابراین ضروری است مقداری پول نقد در کیف شرایط اضطراری قرار دهید.
 6. پس از وقوع زلزله ممکن است تأمین سوخت خودرو به علت قطع برق و اختلال در پمپ‌بنزین‌ یا گاز امکان‌پذیر نباشد بنابراین لازم است همیشه از پر بودن باک ماشین خود اطمینان حاصل کنید.
 7. افراد سالمند، معلول، بیمار و کودک در هنگام وقوع زلزله از آسیب‌پذیرترین افراد هستند، لازم است در هر خانواده یا از میان همسایگان شخص یا اشخاصی تعیین شوند تا در مواقع اضطراری مسئولیت مراقبت و کمک به تأمین نیازهای اولیه آن‌ها را (مواردی مانند قطع جریان‌های اصلی آب، گاز، برق، خروج اضطراری، همراه داشتن وسایل ضروری مثل دارو و …) بر عهده بگیرند.
 8. توصیه می­شود به هنگام خریداری ملک، از یک مهندس سازه بخواهید تا وضعیت ساختمان را از نظر مقاومت در برابر زلزله بررسی نماید.
 9. توصیه می­شود با کمک گرفتن از یک مهندس سازه از وضعیت و میزان مقاومت ساختمان خود در برابر وقوع زلزله آگاهی کسب کنید.
 10. کیف شرایط اضطراری (شامل جعبه کمک‌های اولیه، مقداری پول نقد، کپی کارت شناسایی اعضای خانواده و اسناد مهم، آب بسته‌بندی‌شده، غذای خشک و فاسد نشدنی، رادیو باتری خور، چراغ‌قوه، کنسرو بازکن، سوت، وسایل بهداشتی ویژه بانوان، لباس مناسب فصل، داروها و وسایل موردنیاز بیماران و افراد دارای شرایط خاص در خانواده، وسایل ویژه نوزادان و …) را برای شرایط اضطراری که مجبور به ترک منزل هستید به‌ویژه هنگام وقوع مخاطراتی مانند زلزله، تهیه کنید.
 11. به‌منظور آمادگی برای خروج از ساختمان در مواقع اضطراری به‌ویژه بعد از وقوع زلزله، راه‌های ورودی، راه‌پله‌ها، راهرو‌ها را از اسباب و اثاثیه‌ای که ممکن است سقوط کنند و راهتان را ببندند، خالی کنید یا آن­ها را در جای خود محکم کنید.
 12. راه­های خروجی محل سکونت و کار را برای خروج در مواقع اضطراری شناسایی کنید.
 13. هم‌اکنون، قبل از وقوع زلزله احتمالی، با همفکری و مشارکت اعضای خانواده، همکاران و دوستان، مسیرهای امن را برای خروج در شرایط اضطراری از محل سکونت و کار و تحصیل تعیین کنید.
 14. برای آمادگی در هنگام وقوع زلزله، از قبل با اعضای خانواده خود هماهنگ کنید که اگر مخاطره اتفاق افتاد و بیرون از خانه و دور از هم بودید، کجا همدیگر را پیدا کنید.
 15. به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله از قرار دادن کمد، کتابخانه و اجسامی که احتمال افتادن و مسدود کردن راه­های خروجی را دارند، کنار یا مجاورت درب اتاق‌ها و خروجی‌ها خودداری کنید.
 16. برای آمادگی در برابر وقوع زلزله مکان‌های پرخطر ساختمان از قبیل کنار شیشه، پنجره، درب‌های خروجی، دیوارهای خارجی و … را شناسایی و هنگام شروع لرزش‌ها فوراً از این مکان‌ها دور شوید.
 17. برای آمادگی در برابر وقوع زلزله، به‌صورت دوره­ای با اعضای خانواده مراحل پناه گیری در منزل را تمرین کنید.
 18. تمرین پناه گیری به همراه اعضای خانواده این امکان را فراهم می­کند در زمان وقوع زلزله، آمادگی داشته باشید و اقدام صحیح و مناسب انجام دهید.
 19. تمرین پناه گیری به همراه همکاران در محل کار این امکان را فراهم می­کند در زمان وقوع زلزله، آمادگی داشته باشید و اقدام صحیح و مناسب انجام دهید.
 20. تمرین پناه گیری به همراه همکلاسی‌ها در محل تحصیل این امکان را فراهم می­کند در زمان وقوع زلزله، آمادگی داشته باشید و اقدام صحیح و مناسب انجام دهید.
 21. توجه داشته باشید تمرین روش‌های پناه گیری قبل از وقوع زمین‌لرزه به‌صورت دوره‌ای و مستمر سبب واکنش مناسب و سریع هنگام وقوع زلزله می‌شود و می‌تواند شما را از صدمات و جراحات احتمالی محافظت نماید.
 22. به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله مکان‌های کم‌خطر محل سکونت خود، مانند زیر یک میز مقاوم و محکم، گوشه یا کنار یک دیوار داخلی، کنار ستون‌های اصلی را تعیین کنید و با همراهی اعضای خانواده در این محل‌ها به تمرین پناه گیری بپردازید.
 23. به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله، مکان‌های کم‌خطر محل کار خود، مانند زیر یک میز مقاوم و محکم، گوشه یا کنار یک دیوار داخلی، کنار ستون‌های اصلی را تعیین کنید و با همراهی همکاران در این محل­ها به تمرین پناه گیری بپردازید.
 24. به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله، مکان‌های کم‌خطر محل تحصیل خود مانند زیر یک میز مقاوم و محکم، گوشه یا کنار یک دیوار داخلی، کنار ستون‌های اصلی را تعیین کنید و با همراهی همکلاسی‌ها در این محل‌ها به تمرین پناه گیری بپردازید.
 25. به‌منظور آمادگی در برابر وقوع زلزله، علاوه بر اعضای خانواده، میهمانان نیز باید از محل‌های کم‌خطر منزل (زیر میز محکم، کنار یا گوشه دیوار داخلی و …) برای پناه گیری مطلع باشند تا اگر هنگام وقوع زلزله در منزل شما بودند بدانند چگونه خود را از آسیب‌های احتمالی محافظت کنند.
 26. برای کاهش خسارات احتمالی هنگام وقوع زلزله، دریچه‌ای خودکار برای شیر اصلی گاز نصب کنید تا به‌محض شروع لرزش‌های قوی، جریان گاز، قطع شود.
 27. برای پیشگیری از خسارات احتمالی و جلوگیری از نشت گاز و ترکیدگی لوله‌های آب هنگام وقوع زلزله، می‌توانید از لوله‌های انعطاف‌پذیر استفاده نمایید.
 28. برای پیشگیری از خسارات و آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله و آتش‌سوزی، سیم‌کشی ساختمان را با کمک یک کارشناس بررسی عیوب و اشکالات آن را برطرف نمایید.
 29. برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، وسایل محل خواب و استراحت نظیر تخت خواب و مبل را، کنار پنجره‌ها قرار ندهید.
 30. توجه داشته باشید محل خواب خود را در مجاورت پنجره، زیر لوستر، تابلو، آینه و سایر اشیای شکننده و سنگین قرار ندهید.
 31. به خاطر داشته باشید برای محافظت از خود و اعضای خانواده‌تان در برابر زلزله، هرگز نباید تخت خواب و مبلمان را زیر لوستر، نزدیک شیشه و تابلو قرار دهید.
 32. به یاد داشته باشید برای پیشگیری از آسیب­های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، لوسترها و روشنایی‌ها را در جای خود محکم و ثابت کنید.
 33. به‌منظور حفظ ایمنی و حفاظت خود از آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، آینه‌ها و تابلوهای دیواری را در جای خود تثبیت و محکم کنید.
 34. به‌منظور حفظ ایمنی و حفاظت از خود از آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، لوسترها را در جای خود محکم و تثبیت کنید.
 35. برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله، اجسام سنگین و دکوری­ها را در جای خود محکم و ثابت کنید.
 36. برای پیشگیری از خسارات و آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع زلزله توصیه می­شود اشیای سنگین و شکستنی، ظروف حاوی مواد خوراکی و شیمیایی را به قفسه‌های پایین کابینت و کمد انتقال دهید.
 37. یکی از اقدامات ایمنی قبل از وقوع زلزله محکم و ثابت کردن کتابخانه و دیگر اشیای سنگین با بست و تسمه مخصوص به دیوار است.

پاسخ‌دهی

 1. به‌منظور حفظ ایمنی و حفاظت خود از آسیب‌های احتمالی هنگام وقوع زلزله، اگر در طبقه همکف نزدیک به در خروجی بودید سریعاً از ساختمان خارج شوید و به دور از ساختمان‌ها و هر آنچه، احتمال ریزش و سقوط دارد پناه بگیرید.
 2. به هنگام وقوع زلزله، هرگز به سمت درب‌های خروجی هجوم نبرید؛ زیرا هجوم و تجمع افراد در این اماکن باعث صدمه و جراحات جانی می‌شود.
 3. به یاد داشته باشید اگر در هنگام وقوع زلزله در داخل ساختمان بودید اقدام به فرار کردن نکنید، بیشتر افراد هنگام فرار و خروج از ساختمان به‌واسطه ریزش آوار و فروریختن دیوارها، ریزش شیشه‌ها‌ و سقوط اجسام کشته و یا مجروح می‌شوند.
 4. هنگام وقوع حادثه از هجوم آوردن به سمت پله‌ها و درهای خروجی خودداری کنید.
 5. هنگام وقوع زلزله از هجوم آوردن به سمت درب‌های خروجی خودداری کنید و فوراً در نزدیک‌ترین مکان مناسب نظیر زیر یک میز محکم، گوشه یا کنج دیوارهای داخلی، کنار ستون‌های اصلی پناه بگیرید.
 6. هنگام وقوع زلزله، به سمت راه‌پله‌ها و درهای خروجی ندوید چون ممکن است در اثر افتادن یا هجوم افراد دیگر، به شما آسیب برسد؛ مناسب‌ترین اقدام در این مواقع پناه گیری در کم‌خطرترین مکانی است که در نزدیکی شما قرار دارید (کم‌خطرترین مکان‌ها نظیر زیر یک میز محکم، گوشه یا کنج دیوارهای داخلی، کنار ستون‌های اصلی).
 7. هنگام وقوع زلزله اگر در داخل ساختمان بودید تا زمانی که لرزش‌ها متوقف شود در محلی که پناه گرفتید بمانید و با دست و بازوان خود از سر و گردن خود محافظت کنید و تنها در صورت توقف لرزش‌ها، نسبت به خروج از ساختمان اقدام کنید.
 8. به منظور حفظ ایمنی و حفاظت از سلامت خود و دیگر افراد ساکن در ساختمان در برابر وقوع زلزله به ویژه کاهش جراحات ناشی از خردشدن و ریزش شیشه ها و پنجره ها بر اثر لرزش ها و ارتعاش ها، هم اکنون بر روی آن ها از برجسب های شیشه استفاده کنید.
 9. به هنگام وقوع زلزله، اگر در نزدیکی شما میز محکمی برای پناه گرفتن وجود دارد به زیر آن بروید و پایه‌های آن را با دست محکم بگیرید.
 10. به یاد داشته باشید به‌منظور حفظ ایمنی و حفاظت خود از آسیب‌های احتمالی هنگام وقوع زلزله، از داخل ساختمان فرار نکنید و تا اتمام لرزش‌ها، در صورت نبود مکان مناسبی نظیر زیر یک میز محکم، گوشه یا کنج دیوارهای داخلی، کنار ستون‌های اصلی برای پناه گیری، با حفظ هوشیاری کامل از جای خود تکان نخورید و با کمک دست و بازوها از سر و گردن خود محافظت کنید، چنانچه احتمال سقوط یا ریزش اجسام روی شما وجود دارد فوراً جابجا شوید.
 11. اگر به هنگام وقوع زلزله در رختخواب بودید و محل آن نزدیک اشیای قابل پرتاب و شکستنی مانند لوستر، پنجره، شیشه و … قرار دارد فوراً جابه‌جا شوید.
 12. اگر به هنگام وقوع زلزله، داخل ساختمان مسکونی یا مکان مشابه آن بودید، بهترین اقدام، پناه گیری در مکان‌های کم‌خطر مانند زیر یک میز محکم، گوشه یا کنج دیوارهای داخلی، کنار ستون‌های اصلی است.
 13. هنگام وقوع زلزله برای محافظت سرو گردن از خطر اشیای در حال سقوط توصیه می‌شود فوراً در زیر یک میز محکم پناه بگیرید.
 14. اگر هنگام وقوع زلزله داخل ساختمان مسکونی یا مکان مشابه آن بودید اگر در نزدیکی شما میز محکمی وجود داشت، فوراً به زیر یک میز محکم بروید؛ در غیر این صورت بازوهای خود را روی سر و گردن قرار داده، کنار ستون‌های اصلی، گوشه یا کنار دیوارهای داخلی چمباتمه زده و پناه بگیرید.
 15. اگر در هنگام وقوع زلزله فاصله زیادی بین شما و مکان کم‌خطر نظیر زیر یک میز محکم، گوشه یا کنج دیوارهای داخلی، کنار ستون‌های اصلی، برای پناه گرفتن وجود ندارد درحالی‌که با دست و بازوان از سر و گردن خود محافظت می­کنید به آن مکان بروید و صبر کنید تا لرزه‌ها تمام شود.
 16. اگر در زمان زلزله در داخل ساختمان هستید و امکان جابجایی به مکان‌های کم‌خطر نظیر زیر یک میز محکم، گوشه یا کنج دیوارهای داخلی، کنار ستون‌های اصلی برای پناه گیری وجود ندارد روی زانوهای خود بنشینید یک زانو را برای حفظ تعادل روی زمین قرار دهید و با کمک دست­ها و بازوان سر و گردن خود را محافظت نمایید.
 17. اگر به هنگام وقوع زلزله در داخل ساختمان بودید، برای محافظت از خودتان در برابر اشیای در حال پرتاب، می‌توانید با قرار دادن دست‌ها و بازوان یا کیف یا کتاب و … بر روی سرو گردن، خود را از آسیب دیدن اندام‌های حیاتی محافظت کنید.
 18. هنگام وقوع زلزله، به‌هیچ‌عنوان برای پناه گرفتن در چارچوب درب‌ها قرار نگیرید.
 19. به یاد داشته باشید هنگام وقوع زلزله هرگز کنار شیشه، پنجره، درب‌های خروجی و دیوارهای خارجی و هر چیزی که ممکن است سقوط کند مانند لوستر، اشیای آویزان یا تزیینات منزل قرار نگیرید.
 20. هنگام وقوع زلزله، خود را از شیشه­ها، پنجره‌ها، درب و دیوارهای بیرونی، کتابخانه، بوفه، روشنایی‌ها و هر چیزی که احتمال ریزش و سقوط دارد، دور نگهدارید.
 21. به هنگام وقوع زلزله، از پنجره‌ها، کمدهای بزرگ، شومینه و هم‌چنین اشیای سنگین که ممکن است از جای خود جابجا شده و سقوط کنند، دوری‌کنید.
 22. هنگام وقوع زلزله از ویترین‌ها، قفسه‌ها و سایر اشیاء سنگین فاصله بگیرید.
 23. هنگام وقوع زلزله، از اشیای شکننده، سنگین و تثبیت نشده فاصله بگیرید.
 24. هنگام وقوع زلزله، اگر در راه‌پله‌ها بودید سریعاً همان‌جا کنار دیوار پله (دیوار داخلی) بنشینید و با دست و بازوان از سرو گردن خود حفاظت کنید.
 25. اگر هنگام وقوع زلزله در خواب بودید و رختخواب شما نزدیک اشیای قابل پرتاب و شکستنی مانند لوستر، پنجره، شیشه و … قرار ندارد، همان‌جا بمانید و بالش را روی سرخود قرار دهید.
 26. در هنگام وقوع زلزله از آسانسورها و پله‌های برقی استفاده نکنید.
 27. هنگام وقوع زلزله اگر داخل آسانسور هستید سریعاً در اولین توقف، از آن خارج شوید.
 28. به یاد داشته باشید اگر هنگام وقوع زلزله در بیرون ساختمان‌ قرار داشتید، بیشترین مکان‌های پرخطر، در‌های خروجی و کنار دیوارهای خارجی ساختمان‌ها هستند بنابراین سریعاً از این مکان‌ها فاصله بگیرید.
 29. اگر هنگام وقوع زلزله در فضای باز بودید، از دیوارها و ساختمان‌ها دور شوید.
 30. اگر هنگام وقوع زلزله در حال رانندگی بودید، خودروی خود را سمت راست خیابان به‌دوراز ساختمان‌ها، پل‌ها، دکل‌ها و تیرک‌های برق و تلفن، درختان و چراغ‌های راهنمایی متوقف کنید و در خودرو بمانید.
 31. اگر هنگام وقوع زلزله در فضای باز بودید، از ورود به داخل ساختمان‌ها و نزدیک شدن به تیرک‌های برق، تلفن و مانند آن، خودداری کنید.
 32. توجه داشته باشید اگر هنگام وقوع زلزله در بیرون از ساختمان بودید، به فضای باز بروید و از ساختمان‌ها، کابل‌های برق، دودکش و هر چیزی که ممکن است سقوط کند فاصله بگیرید.
 33. هنگام وقوع زلزله از پل‌های عابر پیاده و پل‌های هوایی ماشین‌رو دور شوید.
 34. اگر هنگام وقوع زلزله در فروشگاه بودید، به سمت درب‌های خروجی هجوم نبرید، از قفسه‌ها و هر شی‌ءایی که احتمال سقوط دارد فاصله بگیرید و با کمک دست و بازوها از سر و گردن خود محافظت کنید.
 35. اگر هنگام وقوع زلزله در سینما بودید، به سمت درب‌های خروجی هجوم نبرید و بر روی صندلی که نشستید سر خود را بین زانوها برده و با دست و بازوها از سرو گردن خود حمایت کنید.
 36. اگر هنگام وقوع زلزله در اماکن پرازدحام هستید، به سمت درب‌های خروجی هجوم نبرید و از دویدن، ازدحام و فشار آوردن به جمعیت مقابل خود خودداری کنید.
 37. اگر هنگام وقوع زلزله در خیابان‌ها و کوچه‌های تنگ و باریک بودید به‌سرعت از آن‌ها خارج شوید.
 38. هنگام وقوع زلزله اگر در مناطق ساحلی بودید فوراً از ساحل دور شوید.
 39. اگر هنگام وقوع زلزله در نواحی ساحلی بودید به خاطر داشته باشید به دلیل احتمال وقوع سونامی توصیه می‌شود ساحل را فوراً ترک کنید.
 40. به یاد داشته باشید اگر زلزله در مناطق کوهستانی اتفاق بیفتد احتمال سقوط سنگ­های بزرگ، ریزش کوه و به دنبال آن مسدود شدن جاده‌ها و وارد شدن خسارات جانی و مالی به افراد در حال تردد می‌رود.
 41. اگر هنگام وقوع زلزله روی ویلچر بودید از اشیایی که احتمال سقوط یا افتادن دارد فاصله بگیرید، چرخ‌های ویلچر را قفل کنید و با دست و بازو از سرو گردن خود حفاظت کنید.
 42. پس از وقوع زلزله مراقب پس‌لرزه‌ها باشید، پس‌لرزه‌ها اغلب به‌شدت زلزله اصلی نیست اما بازهم می‌تواند مقاومت ساختمان را کم کند.
 43. توجه داشته باشید پس‌لرزه‌ها ممکن است آن‌قدر قوی باشند که به ساختمان‌های بدون استحکام آسیب وارد کنند؛ بنابراین همیشه آماده پناه گیری باشید.
 44. پس از وقوع زلزله خانه شما ممکن است در اثر لرزش ویران شود یا آن‌قدر خسارت‌دیده باشد که برای مدت‌زمان طولانی غیرقابل‌سکونت باشد، بنابراین لازم است برای مدتی به محل‌هایی که مراکز امدادی برای اسکان اضطراری در نظر گرفته­اند مراجعه کنید و در آن مستقر شوید.
 45. توصیه می‌شود پس از اتمام زلزله، به‌منظور پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی قبل از خارج شدن از ساختمان، حتماً شیر اصلی گاز را ببندید و جریان برق را قطع نمایید.
 46. پس از وقوع زلزله به‌منظور حفظ ایمنی و پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی شیر اصلی گاز را ببندید.
 47. هنگام مراجعه به منزل پس از وقوع زلزله، از زدن کلید برق خودداری و پس از اطمینان از عدم نشت گاز و رعایت اقدامات احتیاطی مانند باز کردن پنجره‌ها، کنترل لوله‌های گاز از نظر شکستگی یا داشتن نشتی، فقدان استشمام بوی گاز نسبت به زدن کلید و روشن کردن لامپ اقدام کنید.
 48. پس از وقوع زلزله صدمات وارده به سیستم برق را بیابید؛ در صورت مشاهده جرقه، یا استشمام بوی سیم سوخته و … به‌سرعت فیوز کنتور برق را قطع کنید.
 49. پس از وقوع زلزله لوله‌های گاز محل سکونت خود را بررسی و در صورت استشمام بوی گاز یا نشت گاز، پنجره­ها را بازکنید، شیر اصلی گاز را بسته و فوراً ساختمان را ترک کنید.
 50. پس از وقوع زلزله در محل­هایی که بوی گاز استشمام می‌شود از روشن کردن کبریت، فندک و… خودداری شود، پنجره­ها را بازکنید، شیر اصلی گاز را بسته و فوراً ساختمان را ترک کنید.
 51. پس از وقوع زلزله به همسایگان سالخورده و افراد دارای شرایط خاص در قطع کردن جریان گاز، آب، برق به‌ویژه خروج اضطراری یاری کنید.
 52. پس از وقوع زلزله‌های مخرب به یاری افراد و همسایه‌هایی که ممکن است به کمک خاصی نیاز داشته باشند به‌ویژه بچه‌ها، سالخوردگان و معلولین بروید و به آن‌ها در برقراری ارتباط با نیروهای امدادی، تأمین سرپناه موقت، پوشاک، آب و غذا و … یاری برسانید.
 53. پس از وقوع مخاطرات، افرادی را که احتمال وارد آمدن آسیب به ستون فقرات آن­ها وجود دارد را، قبل از بی‌حرکت کردن و تثبیت مصدوم جابه‌جا نکنید مگر اینکه در معرض خطر بیشتر باشند.
 54. پس از وقوع زلزله مصدومین مشکوک به آسیب ستون فقرات را بدون ثابت و بی‌حرکت کردن مصدوم حرکت ندهید مگر آنکه در معرض خطر مرگ یا جراحت‌های بیشتر باشند.
 55. پس از وقوع زلزله به افراد آسیب‌دیده یا گیر افتاده کمک کنید، به آن‌ها روحیه بدهید تا نیروهای امدادی برسند. تنها در صورت احتمال آسیب به ستون فقرات مصدومین از جابجا کردن آنان یا بیرون کشیدن از زیر آوار بدون بی‌حرکت سازی و فیکس کردن مصدوم خودداری کنید.
 56. پس از وقوع زلزله در صورت بروز آتش‌سوزی، شعله‌های کوچک را خاموش‌کنید در صورت گسترده‌تر شدن آتش‌سوزی سریعاً محل را ترک و به آتش‌نشانی اطلاع دهید.
 57. اگر پس از وقوع زلزله، آتش‌سوزی روی داد، سریعاً به نیروهای آتش‌نشانی و امدادی اطلاع دهید.
 58. پس از وقوع زلزله به توصیه‌های مسئولان گوش فرا دهید.
 59. پس از وقوع زلزله به شایعات توجه نکنید و اطلاعات لازم را از منابع محلی موثق و رادیو دریافت کنید.
 60. پس از وقوع زلزله به شایعات دامن نزنید و اخبار و اطلاعات را از منابع رسمی دریافت کنید.
 61. پس از وقوع زلزله، از طریق رادیو یا تلویزیون اخبار و اطلاعات موثق را دریافت کنید.
 62. پس از وقوع زلزله از تلفن به‌جز در موارد اضطراری استفاده نکنید.
 63. پس از وقوع زلزله سعی کنید از تلفن استفاده نکنید تا خطوط برای تماس‌های ضروری آزاد باشد.
 64. پس از وقوع زلزله از گشت زنی و تردد بی‌مورد در شهر خودداری کنید.
 65. پس از وقوع زلزله از تجمع در خیابان‌ها بپرهیزید و مسیرها را برای عبور و مرور وسایل نقلیه امدادی باز بگذارید.
 66. پس از وقوع زلزله از نزدیک شدن به ساختمان‌های تخریب‌شده خودداری کنید.
 67. پس از وقوع زلزله از تکیه زدن به دیوارهای سست خودداری کنید.
 68. پس از وقوع زلزله مجرای دودکش­ها را از نظر آسیب‌دیدگی و باز بودن بررسی نمایید.
 69. اگر بعد از وقوع زلزله زیر آوار محبوس شدید سعی کنید با دستمال یا لباس خود دهان را بپوشانید و با هر وسیله‌ای که دم دست دارید، به لوله یا دیوار نزدیک خود، ضربه بزنید تا کارکنان امدادی قادر به یافتن شما باشند، فقط در صورت ضرورت فریاد بزنید. چون فریاد زدن باعث ورود گردوغبار به ریه‌های شما می‌شود.
 70. به یاد داشته باشید اگر پس از وقوع زلزله، زیر آوار محبوس شدید، با هر وسیله‌ای که دم دست دارید، به لوله یا دیوار نزدیک خود، ضربه بزنید تا کارکنان امدادی قادر به یافتن شما باشند.
 71. اگر پس از وقوع زلزله، زیر آوار محبوس شدید، به دیوار یا لوله ضربات ممتد بزنید تا امدادگران موقعیت شما را پیدا کنند، اگر سوت همراهتان بود از آن استفاده کنید، آخرین راه این است که فریاد بزنید، هرچند فریاد زدن سبب استنشاق مقدار زیادی گردوخاک می‌شود.
 72. پس از وقوع زلزله، از راه رفتن بر روی آوار ساختمان‌ها اجتناب کنید.
 73. پس از وقوع زلزله از نزدیک شدن به مناطق تخریب‌شده خودداری کنید.
 74. برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی پس از وقوع زلزله، از ساختمان‌ها و پل­های تخریب‌شده دوری‌کنید.
 75. پس از وقوع زلزله، از نزدیک شدن به نواحی آسیب‌دیده دوری‌کنید، مگر آنکه پلیس، مأموران آتش‌نشانی یا سازمان‌های امدادی به کمک شما نیاز داشته باشند.
 76. توجه داشته باشید برای برطرف کردن نیاز تغذیه­ایی اعضای خانواده در ساعت‌های اولیه پس از وقوع زلزله‌های ویرانگر، از غذاهای کنسرو شده استفاده کنید.
 77. پس از وقوع زلزله و اتمام لرزش‌ها، قفسه‌ها و کابینت‌ها را بااحتیاط بازکنید، چون ممکن است اشیای موجود در آن‌ها سقوط کنند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
اشتراک گذاری

دیدگاه ها

 1. باسلام.به دلیل اینکه پیام ها تفکیک شده می باشد و هم قبل، حین و بعد از زلزله عنوان شده برای سازمان های مرتبط قابل استفاده و استناد می باشد.

 2. باسلام
  مطالب عنوان شده تقریبا کامل و قابل استفاده می باشند .با تشکر

 3. زهره شمالی خوزانی : مارس 6, 2020 at 6:49 ق.ظ

  مطالب کاملا جامع وکامل می باشد

 4. درود و سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *