به منظور کاهش و یا توقف خون ریزی، محل زخم را با هر پد یا پارچه قابل استفاده به شرط تمیزی قابل استفاده فشار دهید تا خونریزی متوقف یا شدت آن کم شود.

شما همانند عوامل بند آورنده خون برای توقف خون ریزی عمل می نمایید. فشار ایجاد شده بر محل خون ریزی موجب لخته شدن خون و بند آمدن خون ریزی می شود.

در صورت شدید بودن خون ریزی، خود یا فرد دیگری در اسرع وقت با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

فشار بر محل  خونریزی را تا هنگام رسیدن عوامل اورژانس ادامه دهید.

با استفاده از چه چیزی می توان روی محل خون ریزی فشار وارد کرد؟

از هر چیزی که در دسترس است استفاده کنید نیازی نیست حتما از گازهای پانسمان موجود در کیف کمک های اولیه استفاده کرد. از دست خود، دست مصدوم، تی شرت، حوله یا هر چیز دیگری که بتوان روی محل خون ریزی قرار داد تا شدت خون ریزی را کم و یا آن را بند آورد، استفاده کنید.

در صورتی که خون ریزی از میان اشیاء مورد استفاده بیرون زد و قطع نشد چه باید کرد؟

روی شئ گذاشته شده روی محل خون ریزی اشیائ بیش تری قرار دهید (از قبیل تی شرت و حوله) و هم زمان شدت فشار را روی محل خون ریزی حفظ نمایید. فورا با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید یا از فرد دیگری بخواهید این کار را انجام دهد.

آیا باید از تورنیکه برای زخم هایی که خون ریزی شدید دارند استفاده کرد؟

استفاده از تورنیکه توسط امدادگران آموزش ندیده به دلیل خطر ناشی از استفاده نا صحیح و دشواری در به کارگیری آن، توصیه نمی شود. در صورتی که تورنیکه برای کنترل خونریزی ها استفاده شود، تنها وقتی تجویز می شود که وارد آورن مستقیم فشار روی محل زخم موثر یا ممکن نباشد. تورنیکه های ویژه طراحی شده (موجود در بازار) بهتر از تورنیکه های معمولی عمل می کنند (امکان وارد آمدن آسیب به وسیله آن ها کم تر می باشد). علاوه بر آن، در صورت به کاربردن تورنیکه، اطمینان حاصل کنید مدت زمان استفاده از آن ثبت و به پرسنل اورژانس اطلاع داده شود.

بیمار رنگ پریده به نظر می رسد، و احساس سردی و گیجی می کند. این علائم نشانه چیست؟

این بدان معناست که بدن دچار شوک شده است. در این صورت فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید.

آیا باید نگران سرایت بیماری و یا آلودگی خود از طریق خون بیمار بود؟

بهتر است با خون بیمار تماس نداشته باشیم. برای همین منظور از دست کش های پزشکی و کیسه های پلاستیکی استفاده کنید و یا از بیمار بخواهید تا با دست خود محل خون ریزی را فشار دهد.

آیا محل زخم را باید شست و شو دهم؟

با شستن زخم ها و خراشیدگی های جزئی با آب می توانید هر نوع کثیفی یا آلودگی را تمیز کنید. زخمی را که خونریزی شدید دارد با آب نشورید. در این مورد شستن زخم باعث شسته شدن پلاکت های انعقاد خون شده و درنتیجه خون ریزی افزایش می یابد.

در صورتی که شیئی در محل زخم فرورفته باشد چه باید کرد؟

شئ را از درون زخم بیرون نکشید این شئ مانند لخته عمل کرده و باعث بند آمدن خون ریزی می شود. به آرامی به محل زخم دور شئ فشار وارد کنید. خارج کردن شئ از درون زخم می تواند باعث افزایش خون ریزی شود.

چگونه می توان خون دماغ را بند آورد؟

بخش غضروفی بینی را که زیر بخش استخوانی قرار گرفته است با دو انگشت شست و سبابه فشار دهید (یا از فرد بخواهید این کار ار انجام دهد) و از او بخواهید تا سر خود را خم کرده و از طریق دهان نفس بکشد. فشار دادن بینی باعث لخته شدن خون می شود. از بیمار نخواهید که دراز بکشد. هر چند ممکن است که به نظر برسد این کار بهترین کار است . و لی ممکن است که خونریزی موجب بسته شدن راه هوایی گردد. و یا با ورود خون ریزی به معده موجب تهوع و استفراغ بیمار گردد.

در صورت ادامه خونریزی با ۱۱۵ تماس بگیرید و یا از فرد دیگری بخواهید که این کار را انجام دهد.

یک پاسخ به خونریزی
  1. خیلی عالی


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *