محل سوختگی را با قرار دادن زیر شیر آب سرد به مدت حداقل ۱۰ دقیقه، خنک کنید.

ریختن آب سرد روی محل سوختگی، درد، تورم و احتمال به جاماندن اثر سوختگی را کاهش می دهد. اگر محل سوختگی سریع تر و مدت بیش تری با آب سرد خنک شود، اثرات به جای مانده از سوختگی کمتر خواهد شد.

در صورتی که سوختگی نیاز به مراقبت های درمانی بیش تری داشته باشد، با استفاده از فویل یا کیسه تمیز پلاستیکی بدون ایجاد تماس محل سوختگی را  بپوشانید. در غیر این صورت نیازی به این کار نمی باشد.

این کار باعث پیش گیری از عفونت محل سوختگی می شود. این کار بهترین شیوه برای پوشاندن سوختگی است چرا که به سطح سوختگی نمی چسبد و مانع شدن تماس هوا با سطح سوختگی، سبب کاهش سوزش می شود.

در صورت نیاز با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید و یا از فرد دیگری بخواهید این کار را انجام دهد.

در صورتی که یک کودک دچار سوختگی شده باشد، سطح سوختگی تاول بزند، بیش از یک ناحیه از بدن دچار سوختگی شود، دست ها، پاها، مفاصل یا صورت دچار سوختگی شود و یا لایه های زیرین پوست نمایان شود، حتما با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

آیا می توان روی سطح سوختگی، خامه یا کره مالید؟ شنیده ام که این کار موثر است.

خیر. کره یا مواد روغنی مانع خنک شدن سطح سوختگی می شوند. روغن ها و چربی ها مانع ساطع شدن گرما از روی سطح سوختگی شده و این بر خلاف چیزی است که مدنظر ماست. در صورتی که بر روی سطح سوختگی غیر از موارد ذکر شده چیزی قرار دهید، جداسازی آن ها در بیمارستان باعث ایجاد درد شده و آسیب بیش تری به محل سوختگی وارد می کند.

آیا برای خنک کردن سطح سوختگی باید از یخ استفاده کرد؟

خیر. از آب استفاده کنید. یخ ممکن است که به پوست آسیب برساند. در صورتی که به آب دسترسی ندارید از دیگر مایعات سرد و خنک استفاده کنید.

چه موقع باید به بیمارستان مراجعه کنم؟

زمانی باید به بیمارستان مراجعه کنید که یک کودک دچار سوختگی شده باشد، سوختگی موجب تاول شده باشد. چند عضو همزمان سوخته باشند. یا دست ها، پاها، مفاصل یا صورت دچار سوختگی شده باشند و یا لایه های زیرین پوست نمایان شوند.

آیا سطح سوختگی را باید با چسب زخم پوشاند؟

خیر. از چسب زخم استفاده نکنید چرا که به سطح پوست چسبیده و باعث آسیب رسیدن به آن می شود. سوختگی را با فویل یا کیسه پلاستیکی تمیز بپوشانید.

در صورتی که لباس به سطح سوختگی چسبیده باشد، آیا باید آن را جدا کرد؟

خیر. لباس یا جواهرات اطراف ناحیه سوختگی را بردارید، اما هرگز اشیای چسبیده به سطح سوختگی را جدا نکنید. این کار باعث آسیب رسیدن به پوست می شود.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *