پروتکل فاست (F.A.S.T.) را به خاطر داشته باشید:

صورت (Face): آیا مشکلی در حالت عادی یک سمت از صورت بیمار وجود دارد؟

دست ها (Arms): آیا بیمار می تواند هر دو دست خود را بالا ببرد؟ 

حرف زدن (Speech): آیا صحبت کردن بیمار قابل فهم است؟

زمان (Time): با ۱۱۵ تماس بگیرید.

سکته مغزی در اثر بروز اختلال در جریان خون به مغز اتفاق می افتد. در این حالت بخشی از مغز آسیب می بیند. علائمی همچون تغییر در ظاهر بیمار، عملکرد بدن، حرف زدن و بینایی نتیجه آسیب وارده به مغز می باشد.

فورا با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید یا از فرد دیگری بخواهید این کار را انجام دهد.

سکته مغزی نیازمند به توجه فوری است، و هرچه سریعتر فرد تحت درمان قرار گیرد، آسیب کمتری وارد می شود.

به منظور آرامش خاطر بیمار تا زمان رسیدن آمبولانس با فرد صحبت کنید؟

چه علائم دیگری در فردی که دچار سکته مغزی شده است، ظاهر می شود؟

علائم شامل: جاری شدن آب از دهان، کرختی، تاری در دید، سردرد شدید ناگهانی، دشواری در حفظ تعادل بدن، سرگیجه و سبکی سر و گنگی، دشواری در صحبت کردن و فهمیدن حرف دیگران

در صورتی که بیمار مضطرب یا ترسیده باشد، چگونه باید به او کمک کرد؟

آرامش خود را به منظور تصمیم گیری مناسب و کمک به فرد دچار سکته مغزی، حفظ کنید. به فرد کمک کنید بنشیند یا بخوابد و به او اطمینان خاطر دهید، کمک در راه است.

در صورتی که حرف زدن بیمار قابل فهم نباشد چه باید کرد؟

ممکن است فرد دچار سکته مغزی در درست حرف زدن با مشکل روبه رو باشد، ولی امکان فهمیدن حرف شما برای او وجود دارد. به او اطمینان خاطر دهید، به آرامی با او صحبت کنید، و از رسیدن کمک مطلعش سازید.

چرا در فرد دچار سکته مغزی علائمی مانند ضعف و کرختی صورت، ضعف در حرکت دادن بازوها و مشکل در انتخاب کلمات و حرف زدن، ظاهر می شود؟

سکته مغزی به دلیل اختلال در خون رسانی به مغز اتفاق می افتد. سلول های مغزی دچار آسیب شده و شروع به مردن می کنند، این امر عملکرد بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. نتیجه این آسیب وارده ضعف و اختلال در حالت صورت و حرکت دست ها و پاها (گاهی یکی از دست ها و پاها و گاهی هر دو) می شود.

چرا سکته مغزی غالبا تنها یک سمت از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد؟

هر نیم کره مغز تنها یک سمت بدن را هدایت می کند. بروز اختلال در خون رسانی به مغز، معمولا منجر به اختلال در حرکات یک سمت بدن رخ می دهد، به همین خاطر تنها یک نیم کره و یک سمت تحت تأثیر قرار می گیرد. علاوه بر آن، در اکثر مردم ناحیه هدایت حرف زدن در نیم کره چپ در کناره ناحیه هدایت حرکات عضلات سمت راست بدن قرار دارد. سکته مغزی با عوارض اختلال در عملکرد دست راست و حرف زدن شایع می باشد

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *