به آن ها خوردنی های حاوی قند بدهید، مانند خوردنی های شیرین، آب پرتقال، آب نبات یا نوشیدنی های غیر رژیمی.

در فوریت های دیابتی، قند خون کاهش می یابد، و همین امر باعث بی هوش شدن فرد می شود. مصرف خوردنی های شیرین، مانند آب نبات یا اسمارتیز، میزان قند خون را تعدیل و عملکرد بدن بیمار را بهبود می دهد. در صورتی که بیمار، هوشیار است کمی قند یا هر خوردنی شیرین به او بدهید و اگر بیهوش بود او را به سمت چپ گردانده و زیر زبان وی کمی قند له شده بگذارید. از مصرف نوشیدنی های رژیمی پرهیز کنید، چرا که به دلیل نداشتن قند، کمکی به بیمار نخواهد کرد.

به فرد روحیه دهید. در صورت داشتن تردید از وضعیت بیمار، عدم بهبود و داشتن مشکلات تنفسی یا بی هوش شدن بیمار، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

بیماری دیابت چیست؟

دیابت بیماری است که بر میزان قند خون تأثیر می گذارد. معمولا، بدن انسان میزان قند خون را متعادل نگه می دارد. زمانی که فردی مبتلا به دیابت باشد، بدن او قادر به متعادل کردن میزان قند خون نمی باشد، به همین خاطر میزان قند خون را باید از طریق رژیم غذایی، مصرف قرص یا تزریق دارو متعادل کند. گاهی اوقات فرد مبتلا به بیماری دیابت، دچار شرایط حاد شده که در آن صورت نیاز به کمک های اولیه دارد.

نشانه های تغییر ناگهانی میزان قند خون (بروز بیماری دیابت) چیست؟

گرسنگی

تشنج

خشکی پوست

تعریق سرد

گیجی و منگی

ضعف و غش

تغییر ناگهانی سطح هوشیاری

در زمان بروز تغییر ناگهانی میزان قند خون (بروز بیماری دیابت) چه اتفاقی می افتد؟

میزان قند خون فرد کاهش (هیپوگلیسمیا) و یا افزایش (هایپرگلیسمیا) می یابد. در هر دو وضعیت، علائم یکسان می باشد: تغییر در سطح هوشیاری یا وضعیت خلقی بیمار، تنفس تند یا ضربان سریع نبض، احساس ناخوشی، احساس آشفتگی یا گیجی. در صورت عدم درمان ممکن است بیمار به حالت کما رفته یا بمیرد.

چه موقع باید بیمار را به بیمارستان منتقل کرد؟

زمانی که بیمار تند تند نفس می کشد، رنگ پریده باشد، عرق کرده باشد، و یا بیهوش شود.

چگونه می توان متوجه شد که این حالت بیمار مزمن است؟

خود بیمار می تواند در این مورد اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد. ممکن است بیمار به همراه خود شیئی را داشته باشد (مانند کارت، دست بند یا گردن بند) که اطلاعاتی را در مورد وضعیت بدنی اش ارائه می دهد، و یا ممکن است قلم انسولین، ژل یا قرص گلوکز همراه داشته باشد.

چرا نباید به آن ها نوشیدنی رژیمی داد؟

نوشیدنی های رژیمی حاوی قند نمی باشند. در این نوع نوشیدنی ها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می شود که تأثیر قند موجود در نوشیدنی های معمولی را ندارند.

اگرچه حیوانات خانگی تان در کنار هم آرام هستند، از آن ها به صورت جداگانه نگه داری کنید.

اگرچه برخی از افراد ممکن است به دلیل بیماری دیابت میزان قند خون شان بالا باشد، مشکل اصلی آن ها نبود انسولین است. مصرف مواد قندی زیان و عوارضی برای آن ها ایجاد نمی کند.

کمک های اولیه مرتبط

بیمار بی هوش است و تنفس دارد.

تنفس بیمار را با بالا بردن چانه و متمایل کردن سر او به سمت عقب و نگاه کردن و حس کردن تنفس از طریق گونه های خود را بررسی کنید.

هنگامی که بیمار بیهوش است عضله های او شل شده و با برگشت زبان به سمت حلق، راه هوایی مسدود، در نتیجه تنفس برای بیمار غیر ممکن می شود. با بالا بردن چانه و متمایل کردن سر بیمار به سمت عقب، و باز گرداندن زبان به حالت عادی خود، راه هوایی بیمار باز می شود. به حرکت قفسه سینه بیمار توجه کنید، در صورت وجود حرکات دم و بازدم، و لمس بازدم بیمار با گونه ها و یا صورت خود، می توان تنفس بیمار را تشخیص داد.

بیمار را به پهلو خوابانده و سر او را به عقب متمایل کنید.

این وضعیت سر، به باز شدن مجرای تنفسی بیمار و برگشت زبان به حلق جلوگیری کرده و علاوه بر آن خون و محتویات درون دهان و یا معده بیرون ریخته و از خفگی بیمار ممانعت می شود.

فورا با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید یا از فرد دیگری بخواهید این کار را انجام دهد.

نحوه کمک های اولیه در مورد کودکی که بیهوش است و تنفس دارد، چگونه می باشد؟

کودک را به پهلو در حالی که سرش به سمت عقب قرار گرفته، در وضعیت احیا در میان بازوان خود (شبیه به وضعیت گذاشتن بچه در گهواره) قرار دهید.

با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید یا از فرد دیگری بخواهید این کار را انجام دهد.

چرا به منظور بررسی وضعیت نفس کشیدن بیمار، سر او را باید به سمت عقب و یک وری قرار داد؟

هنگام بیهوشی فرد، زبان او به سمت حلق باز می گردد و این امر منجر به مسدود شدن راه هوایی می شود. با بالا بردن چانه و متمایل کردن سر به سمت عقب، و ممانعت از برگشت زبان به حلق، راه هوایی باز می شود.

در صورتی که سر یا گردن بیمار صدمه دیده باشد، به پهلو خواباندن او کار صحیحی می باشد؟

با وجود آسیب در گردن و کمر بیمار، به پهلو خواباندن بیمار امکان پذیر می باشد. تنفس بیمار در اولویت می باشد. در زمان به پهلو خواباندن بیمار سعی کنید ستون فقرات بیمار در حالت عادی خود قرار گیرد (به صورت خط مستقیم). در صورت امکان، در انجام این کار از دیگران کمک بخواهید.

چگونه باید تنفس بیمار را بررسی و احساس کرد؟

زمانی که سر بیمار به سمت عقب متمایل شده است، به قفسه سینه او نگاه کنید و از حرکت آن در اثر عمل دم و بازدم مطمئن شوید. با گونه خود نیز می توانید بازدم بیمار را احساس کنید.

آیا قرار دادن سر بیمار به سمت عقب و خواباندن او به پهلو، وضعیت احیا نامیده می شود؟

بله. وضعیت احیا اصطلاح شایعی است که چگونگی باز نگه داشتن مجرای تنفسی وضعیت بیمار بیهوش و در حال تنفس را توضیح می دهد. گاهی اوقات مراحل قراردادن بیمار در وضعیت احیا گیج کننده می باشد، و مهمترین نکته که همان به پهلو خواباندن بیمار و متمایل کردن سر به سمت عقب است، فراموش می شود.

آیا باید با بیمار حرف زد؟

بله. با بیمار صحبت کنید و به او اطمینان خاطر دهید. حتی اگر بیمار به حرف های شما پاسخ ندهد، ممکن است   حرف­های شما را بشنود.

در صورتی که بیمار احساس ضعف و غش داشته باشد، چه کار باید کرد؟

در صورت احساس ضعف و غش، از بیمار بخواهید به پشت خوابیده و پاهای خود را بالا قرار دهد تا جریان خون به مغز برسد. غش در اثر کاهش موقت جریان خون به مغز می باشد و می تواند به کاهش هوشیاری جزئی منجر شود. بیماری که غش کرده سریعا هشیاری خود را به دست می آورد. در غیر این صورت همانند فرد بیهوش باید کمک های اولیه را دریافت نماید.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *